Zwiedzanie Kolorowego Kanionu i Blue Hole – jak samodzielnie zroganizować wycieczkę?

, , Tagi , , , , ,

Kolorowy Kanion – Salama Canyon jest znacznie mniej popularną atrakcją niż piramidy czy miasto Kair. Jest to wyjątkowo malownicze miejsce, ukryte na pustyni na Półwyspie Synaj. Półwysep Synaj znany jest z malowniczych plaż i licznych rozrywek wodnych zarówno w Dahab, jak i Nuwajba to istnieje jedna niedoceniana atrakcja, która zasługuje na uwagę turystów – zwiedzanie Kolorowego Kanionu.

Znajduje się on zaledwie dwie godziny jazdy od Sharm El Sheikh. Wiele firm turystycznych organizuje jednodniowe wycieczki do tego pięknego miejsca. W artykule poniżej przedstawiamy wszystkie najważniejsze informacje o Kolorowym Kanionie i Blue Hole.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Kolorowy Kanion – interesujące fakty

Miliony lat temu półwysep Synaj był częścią Morza Czerwonego. Jednak nigdzie indziej na świecie morze nie pozostawiło bardziej interesującego krajobrazu niż w Kolorowym Kanionie, w pobliżu Nuwajba. Wizyta w Kanionie pozwala zrozumieć, skąd pochodzi jego nazwa. Ściany kanionu, które sięgają kilkunastu pięter, są z pewnością najbardziej kolorowymi i intrygującymi formacjami skalnymi na całym Synaju. Powstały one w wyniku erozji wody na piaskowcu i wapieniu. W niektórych miejscach, głębokie zabarwienie skał nadaje ścianom kanionu metaliczny połysk. W innych miejscach, kamień jest tak gładki, że wydaje się miękki.

Do ujścia kanionu można dojechać samochodem. Jego niewielka długość (około 800 metrów) sprawia, że jest to idealne miejsce na pieszą wędrówkę. W miarę wchodzenia w głąb kanionu, ściany zwężają się w niektórych miejscach do zaledwie kilku metrów, co nadaje kanionowi bardzo tajemniczy wygląd.

Kolorowy Kanion – jak powstał?

Kolorowy Kanion powstał miliony lat temu, w wyniku cofania się wody z Morza Czerwonego oraz erozji wody na piaskowcu i wapieniu. Kanion ten znajduje się na Półwyspie Synaj, około 30 km na północ od Nuwajba. Jest to trzeci największy kanion na świecie. Jego pionowe ściany mają wysokość 30 metrów i miejscami potrafią się zwężać do zaledwie 2 metrów. Kolorowy Kanion bardzo często porównywany jest z jordańskim miastem Petra. Różnicą jest fakt, że w kanionie krajobraz jest całkowicie naturalny i nigdy nie był modyfikowany przez cywilizację w żadnym okresie historii.

Gdzie znajduje się Kolorowy Kanion?

Położony jest on w odległości około 335 km od wielkiego miasta Kair na Półwyspie Synaju. Nuwaiba – bardzo spokojna, mała miejscowość w Egipcie, jest najbliższym miastem, które znajduje się w pobliżu Kolorowego Kanionu.

Jak dojechać do Kolorowego Kanionu z Sharm el Sheikh?

Jedynym z bezpieczniejszych sposobów, aby dostać się z Sharm El Sheikh jest prywatny pojazd lub zorganizowana wycieczka. Wycieczki są prawdopodobnie najlepszym sposobem, aby zwiedzić kanion. Przewodnik jest niezwykle ważny, aby znaleźć lokalizację tego pięknego miejsca, praktycznie w środku pustyni. Prywatne transfery są organizowane z miast takich jak Dahab, Sharm El Sheikh, Nuwajba oraz Kair.

Zwiedzanie Kolorowego Kanionu – ile przeznaczyć czasu?

Wycieczki do Kolorowego Kanionu organizowane są głównie z miejscowości takich jak: Dahab, Sharm el Sheikh i Nuwajba. Do samego kanionu dojeżdża się przeważnie jeepami, natomiast sam kanion zwiedza się na pieszo. Przejście nie wymaga większych umiejętności ponieważ trasa jest łatwa. Oprócz odcinka początkowego oraz końcowego trasa jest prawie całkowicie zacieniona. W jednym miejscu przejście wymaga nieco więcej umiejętności, ponieważ trzeba się kawałek ześlizgnąć po skałach, ale nie jest to ani trudne, ani bardzo niebezpieczne.

Przejście kanionu zajmuje średnio około dwie godziny. Kupując zorganizowaną wycieczkę, po zwiedzaniu kanionu zazwyczaj w programie jest wycieczka do położonego niedaleko Blue Hole lub do obozu Beduinów.

Planując zwiedzanie Kolorowego Kanionu, należy pamiętać o wygodnym ubraniu oraz o odpowiednim obuwiu, najlepiej trekkingowym. Przyda się również zapas wody i jakieś przekąski. Wszystkie rzeczy najlepiej spakować do plecaka, ponieważ ręce w kilku etapach będą potrzebne podczas przejścia.

Warto także wyruszyć wcześnie rano, by uniknąć tłumu turystów oraz by iść w nieco niższej temperaturze. Latem dobrze jest rozpocząć przejście około szóstej/siódmej, natomiast zimą około dziewiątej rano. 

Zwiedzanie kolorowego kanionu – ceny biletów

Koszt zwiedzania Kanionu wraz z dojazdem z Sharm el Sheikh wynosi około $40- $70. Cena jest uzależniona od programu i atrakcji poza zwiedzaniem Kanionu.

Jak dojechać do Blue Hole?

Blue Hole znajduje się 10 kilometrów na północ od miejscowości Dahab na Półwyspie Synaj w Egipcie. Znajduje się on nad Zatoką Akaba na wybrzeżu Morza Czerwonego. Jeśli spędzasz wakacje w Dahab, możesz samodzielnie zorganizować wycieczkę do Blue Hole wystarczy, że złapiesz taksówkę, która Cię dowiezie do tego miejsca. Podróż taksówką trwa około 20 minut i kosztuje od 80 do 120 funtów egipskich (warto się targować z kierowcą przed rozpoczęciem podróży). Po dotarciu na teren Blue Hole należy uiścić opłatę za wstęp w wysokości $10 od osoby. Warto wiedzieć, że taksówki w Dahab nie przypominają tych, które znajdziesz w Kairze. Są to zazwyczaj stare pickupy. Należy zwrócić uwagę na pomarańczową tablicę rejestracyjną, która oznacza taksówki w Egipcie.

Snorkeling w Blue Hole w Dahab, co warto wiedzieć?

Morze Czerwone jest jednym z najlepszych miejsc do nurkowania. Znane jest pięknych raf koralowych, bogatego życia morskiego i niesamowitej widoczności w wodzie.

Jeśli spędzasz wakacje w mieście Sharm el-Sheikh w Egipcie, to najłatwiejszym sposobem na odwiedzenie Blue Hole jest zorganizowana jednodniowa wycieczka. Wiele zorganizowanych wycieczek ma w swoim programie zwiedzenie także innych popularnych miejsc do uprawiania snorkelingu i scuba davingu w okolicy, w tym słynne Blue Lagoon oraz Abu Galoum.

Blue Hole jest jednym z najsłynniejszych miejsc do nurkowania na świecie. W rzeczywistości to morska studnia, która powstała w szczelinie rafy koralowej. Średnica wynosi około 60 metrów, natomiast głębokość wynosi ponad sto dwudziestu metrów. To naturalne podwodne zapadlisko znajduje się  zaledwie kilka metrów od brzegu. Jego strome, pionowe ściany posiadają niesamowite rafy koralowe, co czyni go idealnym miejscem do odkrywania podwodnego świata. Na głębokości 55 metrów studnia łączy się z morzem. Przepłynięcie pod nim jest z pewnością największą atrakcją Blue Hole, jednak jest to atrakcja wyłącznie dla doświadczonych nurków. 

Dahab Blue Hole to także bardzo niebezpieczne miejsce nurkowe. Jednak rekreacyjne nurkowanie czy snorkeling są bardzo bezpieczne. Najbardziej niebezpieczne miejsce położone jest na głębokości 55 metrów. Miejsce to najlepiej pozostawić dla wykwalifikowanych i profesjonalnych nurków!

Nurkowanie z rurką w Blue Hole – porady

Słynna Blue Hole w Dahab znana jest przede wszystkim jako miejsce do nurkowania ze sprzętem. Jednak ta podwodna atrakcja ma także wiele do zaoferowania dla pasjonatów snorkelingu. Miłośnicy snorkelingu mogą wypożyczyć maskę i rurkę w jednej z wielu restauracji przy plaży tuż obok Blue Hole. Jest tu także sporej wielkości molo, które służy jako idealny punkt wejścia do wody.

Malowniczy ogród koralowy przy krawędzi otworu posiada przepiękną rafę koralową oraz wiele różnych gatunków ryb. Krystalicznie czysta woda, doskonała widoczność w połączeniu z głębią sprawiają, że jest to idealne miejsce do odkrywania podwodnego świata. Warto pływać z kimś w towarzystwie lub z nurkiem, jeśli nie czujesz się zbyt pewnie. Natomiast jeśli chcesz się przeszkolić przez profesjonalistów to w Dahab jest wiele centrów freedivingu.

Najlepsze i najbardziej znane miejsca nurkowe Blue Hole

Ściana

Początkujący nurkowie mogą podziwiać piękne rafy koralowe wyściełające prawie pionową ścianę przy wejściu. Jest to łatwo dostępne i płytkie wejście zaledwie kilka metrów od skalistych brzegów. Dno ma tutaj około 120 metrów, więc będziesz musiał monitorować swoją głębokość, aby pozostać w granicach rekreacyjnych.

El Bells

Jest to znacznie bardziej zaawansowane miejsce, które znajduje się na około 30 metrach. El Bells położone jest nieco na północ od Blue Hole.

Kanion

To jedno z najlepszych miejsc do nurkowania w pobliżu Blue Hole. Nurkowie przypływają tu, aby przepłynąć przez przepiękną formację geologiczną, która przypomina morską jaskinię.

Autor: Magdalena Łydka

Poprzedni

Kolacja w namiocie Beduinów – co musisz wiedzieć?

Wycieczki quadami po pustyni Sharm el Sheikh.

Następny

Dodaj komentarz