Zakupy w Sharm el Sheikh – co kupić i przywieźć do Polski?

Tagi , , , , , , , , , ,

Wybierając się do Sharm el Sheikh zapewne masz w planach tworzenie nowych wspomnień, do których będziesz mógł wracać na długo po swojej wycieczce. Nie ma w tym nic dziwnego i jest to coś, ku czemu dąży praktycznie każdy turysta. Jeśli jednak chcesz, możesz zabrać ze sobą z tego miasta znacznie więcej niż wspomnienia. Co jednak kupić w Sharm el Sheikh, by miało to wartość nie tylko sentymentalną? Jakie rzeczy spotkasz tylko tutaj i docenisz już po powrocie do kraju? Przeczytaj nasz dzisiejszy wpis, a dowiesz się, na co warto zwrócić szczególną uwagę, jeśli chodzi o zakupy w Sharm el Sheikh.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Zakupy w Sharm el Sheikh – co warto kupić?

Sharm el Sheikh jest miejscem, które w doskonały sposób reprezentuje Egipt – kraj, który na pewno jest unikalny i inny od każdego innego. Chcąc zrobić tutaj zakupy, powinieneś zwrócić szczególną uwagę na wszystko to, czego nie znajdziesz w jakimkolwiek innym państwie. Porzuć więc myśli o magnesach czy brelokach, które kupisz wszędzie. Tutaj wybór masz o wiele większy, ale i po prostu atrakcyjniejszy.

Biżuteria

Jedną z najpopularniejszych pamiątek przywożonych z Sharm el Sheikh jest biżuteria różnego rodzaju. Egipt już od czasów starożytnych słynął z jej produkcji, co da się dostrzec chociażby po hieroglifach oraz widocznych na papirusach rysunkach. Specjalnością Egipcjan jest biżuteria wytapiana ze złota. Dziś również jest ono popularne, niemniej jednak na straganach rzadko kiedy znajdziesz produkty z prawdziwego surowca. Królują tutaj podróbki.

Nie oznacza to jednak, że pośród nich nie będziesz w stanie wyłowić oryginału z prawdziwego złota. Ten najczęściej będzie miał 18 karatów, co jest ukłonem w stronę Europejczyków. Sami Egipcjanie bowiem najczęściej noszą biżuterię z 21 karatów, z wzorem często odbiegającym od aktualnych gustów osób spoza Egiptu. Co ciekawe, cena złota jest codziennie podawana w egipskiej gazecie. Jeszcze istotniejsze jest to, że w tym kraju surowiec ten jest nad wyraz tani. To wszystko składa się na jedno – warto zakupić go właśnie w formie biżuterii.

Kawy i przyprawy

Egipt jest prawdziwą stolicą przypraw i kaw, które z całą pewnością zachwycą Cię swoim aromatem i trafią w gusta również największych smakoszy. W szczególności chodzi tutaj o kawy z ziaren Arabiki i Mokki. W tutejszej kuchni królują takie przyprawy, jak kumin, kordamon, kurkuma, szafran, hibiskus czy cynamon. To właśnie w nie możesz tutaj celować. W Sharm el Sheikh z pewnością znajdziesz dedykowany im stragan. Pamiętaj przy tym, że nie są one zwykle sprzedawane w opakowaniach znanych z marketów w Polsce. To jednak tylko dodaje im unikalności. Same w sobie nawet nie przypominają w smaku tych znanych z polskich supermarketów – są znacznie intensywniejsze, bardziej skoncentrowane, a przy tym po prostu smaczne i aromatyczne. Możesz więc mieć pewność, że doskonale uzupełnią Twoją kuchnię. Koniecznie zrób potężny ich zapas – zwłaszcza że same w sobie nie zajmują zbyt wiele miejsca. Możesz więc pozwolić sobie na zabranie ich ze sobą – nawet w bagażu podręcznym.

Perfumy i olejki eteryczne

Egipt słynie z produkcji różnego rodzaju perfum i olejków eterycznych. Ich główną cechą charakterystyczną jest bardzo intensywny zapach, który ciężko jest znaleźć w sprzedawanych na całym świecie perfumeriach. W Sharm el Sheikh bez problemu zakupisz sobie flakon perfum lub olejków eterycznych. Również w tym przypadku jednak możesz spotkać się z podróbkami. Jeśli więc oczekujesz wysokiej jakości, a w przypadku olejków eterycznych chcesz też mieć pewność co do ich właściwości zdrowotnych, lepiej będzie dla Ciebie sięgnąć po sklepy specjalizujące się w ich sprzedaży. Nawet jeśli będziesz musiał w nich zostawić nieco więcej pieniędzy.

Rękodzieło

Szalenie popularną pamiątką z Sharm el Sheikh jest tutejsze rękodzieło. Na miejscu wytwarza się tak popularną ceramikę i wszelkiego rodzaju tkaniny, jak i lalki oraz inne przedmioty. Pamiętaj jednak, że najbezpieczniej jest kupować to wszystko w miejscach, co do których masz pewność. Tę możesz mieć na przykład tam, gdzie tego typu przedmioty się wytwarza.

Szaliki i chusty

Z uwagi na to, że Egipt jest krajem muzułmańskim, praktycznie na każdym straganie jesteś w stanie kupić chusty i szaliki, które wiele tutejszych kobiet musi nosić. Wybór w ich przypadku jest ogromny. Jeśli jednak zdecydujesz się na szalik lub chustę, koniecznie zwróć uwagę na jakość ich wykonania oraz materiał, na bazie którego powstały. Egipska bawełna to tutaj coś, co powinieneś docenić najbardziej. W Sharm el Sheikh nie powinieneś mieć problemów z jej znalezieniem.

Dywany

Dywany są jedną z tych rzeczy, z których Egipt słynie na całym świecie. Wykonane z wełny wielbłądziej, są niespotykane nigdzie indziej. Stanowią świetne rozwiązanie dla alergików (nie przyciągają kurzu) i są szalenie wytrzymałe. Musisz jednak pamiętać, że potrafią dużo ważyć i zajmują sporo miejsca. Ich przewiezienie za pośrednictwem samolotu może więc być dla Ciebie co najmniej kłopotliwe.

Papirusy

Nie ulega wątpliwości, że jedną z rzeczy najbardziej kojarzonych z Egiptem są papirusy – materiały przeznaczone do pisania, znane jeszcze z czasów starożytnych i wykorzystywane właśnie tutaj. Były one swoistym prototypem dla papieru. Wykonane z trzciny pochodzącej z Nilu, w wielu przypadkach zostały zachowane do dziś. Odwiedzając Sharm el Sheikh, możesz się w nie zaopatrzyć. Musisz jednak pamiętać, że w tym przypadku bardzo łatwo jest o podróbki. Prawdziwy papirus jest odporny na zninanie – posiada też bardzo charakterystyczną formę i teksturę. Zwróć na nie uwagę kupując sztukę dla siebie. Pamiętaj też, że sam w sobie występuje w wielu różnych rozmiarach.

Suszone daktyle

Egipt to kraj, który odpowiada za aż 17% światowej produkcji daktyli. To oznacza, że jest przy tym ich największym producentem. „U źródła” będziesz w stanie kupić je nie tylko w atrakcyjnej cenie, ale też w najwyższej możliwej jakości. Daktyle są bardzo słodkie, niemniej jednak obfitują w witaminy i składniki odżywcze, których zbawienne działanie docenisz zwłaszcza przy codziennym sięganiu po nie. Przywożąc je z Egiptu będziesz zaś mógł z łatwością porównać te egipskie z tymi sprzedawanymi w naszym kraju.

Mosiężne akcesoria domowe

Dekoracyjne akcesoria wykonane z mosiądzu są kolejną rzeczą, która jest produkowana w Egipcie, a która z całą pewnością może stanowić świetną pamiątkę. Szczególną uwagę zwróć tutaj na lampy, które stanowią jedną z wizytówek tego miejsca. Są one tworzone ręcznie i zawsze unikalne. Nie zajmują przy tym tak dużo miejsca, by nie dało się ich przewieźć.

Jak kupować, by nie stracić?

Zakupy w Sharm el Sheikh należą do przyjemnych – głównie ze względu na (pozorną) przyjazność sprzedających względem turystów. Zanim jednak zakupisz coś na tutejszych straganach, musisz pomyśleć przynajmniej kilka razy. Przede wszystkim dlatego, że dość powszechne są tutaj podróbki – najlepiej jest szukać takich sklepów, co do których ma się pewność. Najlepiej takich, których właściciele samodzielnie tworzą sprzedawane przez siebie produkty. Musisz też pamiętać, że przepisy zabraniają wywożenia z kraju przedmiotów zabytkowych. Nigdy więc ich nie kupuj.

Złotą zasadą, jeśli chodzi o zakupy w Sharm el Sheikh jest to, by zawsze się targować. Sprzedawcy tego oczekują, od razu proponując mocno zawyżone ceny. Przy odpowiednim podejściu, będziesz w stanie kupić wszystko znacznie taniej (lub po prostu w normalnych i standardowych cenach).

Podsumowanie

Jako że Sharm el Sheikh jest miastem w dużej mierze nastawionym na zarobek z turystyki, z łatwością będziesz tu w stanie znaleźć miejsca do zakupu pamiątek, które w późniejszym czasie będą Ci przypominały o swoich udanych egipskich wczasach. Pamiętaj przy tym, aby celować w rzeczy niedostępne w Polsce – najlepiej takie, które spotkasz wyłącznie w Egipcie. Wtedy też będą one miały znacznie większą wartość. W czasie zakupów zachowaj zaś ostrożność – tak jak w każdej miejscowości turystycznej, tak i tutaj łatwo jest paść ofiarą oszustwa. Nie ufaj zatem zanadto, zawsze kilka razy weryfikując wszystko przed sfinalizowaniem transakcji.

A gdzie warto wybrać się na zakupy? Oczywiście na Old Market w Sharm el Sheikh!

Autor: Paweł Ryszka

Poprzedni

Loty do Sharm El Sheikh z Polski – jakie są możliwości?

Ceny w Sharm el Sheikh i koszty życia

Następny

Dodaj komentarz