Wynajęcie samochodu w Sharm El Sheikh – co warto wiedzieć?

Tagi , , , , ,

Wybierając się na nieco dłuższe wczasy do malowniczego, atrakcyjnego i nastawionego na turystykę egipskiego Sharm El Sheikh, z całą pewnością chcesz cieszyć się jak największą ich wygodą oraz komfortem. Przede wszystkim pod kątem przemieszczania się, w którego kontekście w Egipcie można mieć naprawdę sporo problemów. Świetną opcją dla Ciebie może się okazać wynajęcie samochodu. Co jednak musisz o tym wiedzieć jeszcze zanim się na takowe zdecydujesz? Jak wygląda ruch drogowy w Egipcie i jak najszybciej znaleźć sobie tani samochód do podróżowania? Czytaj dalej, a postaramy się wszystko wyjaśnić.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Wynajęcie samochodu  w Sharm El Sheikh – jakie masz opcje?

Egipt jest państwem, które w dużej mierze bazuje na turystyce – i nie inaczej jest w przypadku Sharm El Sheik. Nie może więc dziwić fakt, że w mieście tym znajdziesz wiele firm zajmujących się wynajmem samochodów dla turystów. Jest to zarówno najem krótkoterminowy, jak i takim na dłuższy czas. Co do zasady, im dłuższy będzie Twój termin wynajmu, tym mniej zapłacisz za jedną jego dobę. Choć firm zajmujących się wynajmem jest całe mnóstwo, najbezpieczniej jest trzymać się tych, które cieszą się dużym zaufaniem. Są to firmy, które działają na rynku od dawna i proponują korzystne warunki wynajmu. Chodzi tutaj przede wszystkim o agencje:

AVIS

Dostawca, u którego auto wynajmiesz zdecydowanie najtaniej, z dość przyzwoitym limitem kilometrów w czasie wypożyczenia. To firma, która na pewno jest godna zaufania, choć uchodzi za taką posiadającą flotę w nieco gorszym stanie. Lekko kuleje jeśli chodzi o szybkość odbioru, niemniej jednak wynagradza to swoją niską ceną.

Budget

Agencja, która znajduje kompromis pomiędzy stosunkowo niską ceną a wysoką jakością świadczonych przez siebie usług. To firma, która wypożycza bardzo szeroką gamę zadbanych aut w rozsądnych pieniądzach. Bardzo istotne jest też to, że auto możesz odebrać i oddać na lotnisku – to bardzo wygodne. Najemca ten cieszy się dobrą sławą – nie bez powodu jest popularny.

Sixt

Z całej trójki jest ona najdroższą agencją. Musisz jednak zwrócić uwagę na to, że jej samochody są naprawdę nowoczesne i zadbane, a ich wszechstronność jest duża. Szybko wynajmiesz więc tak małe auto, jak i dużego SUVa. Co więcej, otrzymasz spory limit kilometrów, co pozwoli Ci wykorzystać auto do wszelkich możliwych potrzeb turystycznych.

Z usług każdej z tych firm możesz skorzystać bezpośrednio, albo też za pośrednictwem pośrednika. Co ważne, w tym drugim przypadku będziesz mógł (u każdego z tych dostawców) za darmo anulować rezerwację wynajmu. Oczywiście jeśli zgłosisz taką chęć odpowiednio wcześnie. Pamiętaj też, że ceny u każdego z dostawców są płynne i zależą między innymi od punktu w sezonie. Wiele do powiedzenia ma też to, kiedy zarezerwujesz sobie auto. Im wcześniej to zrobisz, tym mniej zapłacisz. Jeśli zamierzasz być w Egipcie długo, pamiętaj, że dostawcy oferują tanie pakiety na dłuższe wypożyczenia. Zawsze jednak zwracaj uwagę na limit kilometrów, który może Cię ograniczać przy dłuższym pobycie.

Co musisz wiedzieć o zasadach ruchu drogowego w Egipcie?

Egipt jest państwem dość specyficznym w kontekście prawa dotyczącego ruchu drogowego. W podstawach przypomina ono to polskie – obowiązuje tu więc ruch prawostronny. W mieście można jeździć maksymalnie 50 km/H, natomiast poza terenem zabudowanym – 90 km/H (oraz 100 km/H na autostradach). Znaki drogowe, które tu spotkasz, są tymi, które znasz również z Polski – są też opisane po angielsku, co dodatkowo ułatwia ich odczytanie. Tak przynajmniej brzmi cała teoria. Praktyka jednak jest zgoła inna i pokazuje, że w Egipcie na drogach panuje ogromny chaos.

Stan techniczny poruszających się po drodze pojazdów często odbiega od tego pożądanego, natomiast sami Egipcjanie za nic mają sobie przepisy. Oznacza to, że nie korzystają z kierunkowskazów, a to klakson pełni u nich rolę sygnału ostrzegającego o zamiarze skręcania. Najbardziej niebezpiecznym (i często praktykowanym) nawykiem jest jednak nieużywanie świateł po zmroku. To sprawia, że to właśnie późny wieczór jest w Egipcie najmniej bezpieczny. Co więcej, Egipcjanie rzadko kiedy respektują zmiany świateł drogowych czy obecność przejść dla pieszych. Chcąc więc kierować samochodem w tym kraju, musisz być przygotowany na to, że będziesz musiał błyskawicznie podejmować każdą z decyzji, ale też potrafić reagować na wszystko to, co rzeczywiście niespodziewane.

Jak najszybciej znaleźć wynajem dla siebie?

Wynajmu samochodu możesz szukać na własną rękę, będąc już na miejscu. Zdecydowanie rozsądniej jednak jest zrobić to zawczasu. Zwłaszcza że jest taka możliwość, a wcześniejsze „zaklepanie” sobie pojazdu jest w stanie przynieść sporo oszczędności, a przede wszystkim dać Ci pewność, że na miejscu będzie się miało już wszystko załatwione. Opcje na tym polu tak właściwie masz dwie. Możesz przeczesywać cały Internet w poszukiwaniu prywatnie działających w Sharm El Sheikh firm, albo też skorzystać ze wyszukiwarki rentalcars.com.

Wyszukiwarka agreguje oferty transportowe kilku najważniejszych firm zajmujących się wynajmem, za Ciebie obliczając ich ceny oraz zaznaczając wszystko to, co może być istotne. W mgnieniu oka przejrzysz i przefiltrujesz dostępne samochody. Dowiesz się też więcej na temat cen, ale też warunków współpracy z każdą z nich. Jeśli więc oczekujesz opcji, która da Ci absolutnie wszystko, ta konkretna na pewno sprosta Twoim oczekiwaniom.

Wynajem samochodu w Sharm El Sheikh

Wynajem samochodu w Sharm El Sheikh może być jednym z najrozsądniejszych kroków, jakie postawisz na egipskiej ziemi. Zwłaszcza gdy zwrócisz uwagę na jakość tutejszego lokalnego transportu oraz taksówek, a przede wszystkim poziom ich bezpieczeństwa (i częstotliwość naciągania na pieniądze). Pamiętaj jednak, by swój samochód wynająć na jak najkorzystniejszych dla siebie warunkach, a przede wszystkim w rozsądnych pieniądzach i spełniającym Twoje oczekiwania standardzie. Dopiero wtedy będziesz w stanie cieszyć się nim w pełni.

Sprawdź również nasz wpis o wycieczce na quadach po pustyni Sharm el Sheikh!

Autor: Paweł Ryszka

Poprzedni

Meczet Al Mustafa – zwiedzanie największej świątyni islamskiej w Sharm el Sheikh

Najlepsze centra nurkowe w Sharm el Sheikh

Następny

Dodaj komentarz