Wynajęcie samochodu w Egipcie – zasady ruchu drogowego, co warto wiedzieć?

Tagi , , , , , , , , , ,

Egipt stanowi jedno z tych miejsc, które turyści z Polski najczęściej wybierają nie tylko do krótkich, ale i znacznie dłuższych wakacji. Wielu z nich zastanawia się przy tym nad tym, czy będąc już na miejscu przemierzać go pieszo, skupiając się wyłącznie na miejscu pobytu, czy też zacząć korzystać z publicznego transportu. Okazuje się, że obie te opcje nie są jedynymi, a przebywając w Egipcie możesz bez problemu wynająć auto, by to właśnie nim dostawać się również w bardziej odległe od bazy wypoczynkowej miejsca. Ale jak tak właściwie wygląda wynajęcie samochodu w Egipcie? Co musisz wiedzieć na temat panujących tam zasad ruchu drogowego? Czytaj dalej, a wszystko stanie się dla Ciebie jasne.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Wynajęcie samochodu w Egipcie – dostępne opcje

Aby móc wypożyczyć własne auto w Egipcie, trzeba posiadać międzynarodowe prawo jazdy oraz mieć ukończony 21. rok życia. Musisz również pamiętać o tym, że będziesz musiał posiadać wszelkie niezbędne dokumenty przy sobie (brak gwarantuje mandat do 100 $). Jeśli już wiesz, że spełniasz wymagania rządowe, możesz bez problemu załatwić sobie wynajęcie samochodu. Masz tutaj bardzo wiele dostępnych opcji. W Egipcie bowiem swoje usługi świadczy kilka firm wynajmujących samochody, w tym między innymi: Alamo, Autounion, Avis, Budget, Enterprise, Europcar i Sixt.

Musisz jednak pamiętać, że nie każda z wyżej wspomnianych firm prowadzi swoją działalność na terenie całego Egiptu. Wiele celuje w rynek czysto lokalny, dlatego też istotne jest wcześniejsze zdecydowanie, w którym mieście przybędzie się na miejsce i z którego będzie się wylatywało z powrotem do Polski. To pozwoli znaleźć najemcę najwygodniejszego pod względem lokalizacji. Jeśli celujesz w miasto, które posiada lotnisko, jesteś na uprzywilejowanej pozycji. Są one szczególnie popularne wśród firm wynajmujących auta. Wiele spośród samochodów możesz wynająć z dowiezieniem na lotnisko (i oddaniem ich na jego terenie).

Wybraną z powyższych firm zajmujących się wynajem możesz „zatrudnić” bezpośrednio, albo też korzystając z pośrednika. Choć ta druga opcja mogłaby się wydawać mało korzystna, rzeczywistość jest inna. Tak naprawdę jest bezpieczniejsza i daje Ci znacznie więcej swobody w zarządzaniu własnym wynajmem. Doskonałym pośrednikiem tego typu jest z pewnością portal rentalcars.com. Współpracuje on ze wszystkimi ze wspomnianych przewoźników, a poza tym daje Ci możliwość bezpłatnego odwołania rezerwacji (w określonym czasie). Co więcej, dzięki niemu szybko dobierzesz samochód i usługodawcę, który idealnie wpisze się w Twoje oczekiwania i potrzeby. Niezależnie od tego, czego miałyby one dotyczyć.

Wynajęcie samochodu w Egipcie – co warto wiedzieć?

Wynajmując samochód w Egipcie, musisz zachować szczególną czujność. Jeśli bowiem zechcesz zrobić to osobiście i na miejscu, wielu usługodawców (zwłaszcza mniej popularnych) może próbować Cię oszukać. Problemu tego unikniesz, korzystając z wyżej wspomnianego portalu, który gwarantuje bezpieczeństwo wynajmu. Pamiętaj, aby umiejętnie dobrać samochód. Szczególnie istotny jest rodzaj auta i oczywiście klimatyzacja. Egipt jest państwem, w którym temperatury są bardzo wysokie!

Jeśli będziesz chciał przemierzać nim ubocza i wyjeżdżać poza drogi główne, znacznie rozsądniejsze może się okazać wynajęcie auta terenowego. Bardzo istotne jest też to, ile kilometrów będziesz mógł przejechać w ramach umowy. Jeśli spodziewasz się dalekich dystansów, powinieneś skłonić się ku wypożyczeniu bez limitu kilometrowego. Oczywiście zwróć też uwagę na cenę, mając z tyłu głowy to, że im dłuższe jest wypożyczenie, tym mniejsza cena za jego dzień powinna tak właściwie obowiązywać. Pamiętaj też, że większe auta palą więcej, a to Ty będziesz odpowiedzialny za tankowanie.

Co musisz wiedzieć o zasadach ruchu drogowego w Egipcie?

W Egipcie po drogach porusza się bardzo podobnie, jak w Polsce. Właśnie dlatego wynajmując tam samochód, nie spędzisz dużo czasu na przystosowywanie się do tamtejszych warunków. Przynajmniej pod względem przepisów. Panuje tutaj ruch prawostronny, przy czym prędkość w terenie zabudowanym to 50 km/h, w niezabudowanym 90 km/h oraz 100 km/h na autostradach (które są płatne). Obligatoryjnie każda osoba poruszająca się autem musi posiadać zapięte pasy i oczywiście przestrzegać znaków. Są one bardzo podobne do tych europejskich (a w dodatku dwujęzycznych). Co istotne, w Egipcie policjanci lubią zatrzymywać do kontroli kierowców. Zwłaszcza tych spoza granic państwa.

Warto wiedzieć, że poruszanie się po Egipcie, a przynajmniej po większych miastach i ich centrach, wymaga dużo sprawności i refleksu. Praktyka bowiem pokazuje, że miejscowi kierowcy rzadko kiedy stosują się do przepisów, a ich jazda jest pełna chaosu. Codziennością jest na przykład jazda bez użycia kierunkowskazów i zajeżdżanie drogi. W Egipcie na drodze bardzo często pojawiają się zwierzęta i piesi – również na głównych drogach. Wymaga to uwagi i elastycznego dostosowania się do warunków panujących na jezdni. Najbardziej niebezpiecznie jest po zmroku. Wtedy też regularnie można natknąć się na niedoświetlonych pieszych, ale też samochody. Dodając do tego chaos, można śmiało powiedzieć, że to nie jest najkorzystniejszy moment na to, by podróżować samochodem.

Podsumowanie

Egipt to państwo, po którym zdecydowanie powinieneś poruszać się samochodem. Zwłaszcza jeśli planujesz długi pobyt i nie masz zamiaru przesiedzieć go w kurorcie, a wykorzystać go na aktywne zwiedzanie. Zanim jednak zdecydujesz się na wynajęcie samochodu w Egipcie, zawsze zrób rozeznanie. Pamiętaj, że na wynajem możesz zdecydować się na długo przed wyjazdem, dając sobie pewność, że auto będzie czekało na miejscu. Twój budżet przeznaczony na wycieczkę będzie wtedy brał pod uwagę jego wynajem. Koniecznie też zawczasu zapoznaj się z warunkami panującymi na egipskich drogach, tamtejszymi przepisami ruchu drogowego oraz wymaganiami względem Ciebie – kierowcy. W ten sposób będziesz miał pewność, że wynajętym przez siebie autem będziesz poruszał się nie tylko szybko, wygodnie i bezpiecznie, ale przede wszystkim legalnie.

Warto również zobaczyć artykuł na temat bezpieczeństwa w Egipcie – nasze porady!

Autor: Paweł Ryszka

Poprzedni

Old Market w Sharm el Sheikh – co musisz wiedzieć?

Wakacje na Sharm El Sheikh czy Hurghada – co wybrać?

Następny

Dodaj komentarz