Szpitale w Sharm El Sheikh – gdzie znaleźć pomoc medyczną?

Tagi , , , , , , , , ,

Sharm El Sheikh to egipskie miasto położone malowniczo w południowej części półwyspu Synaj, tuż nad brzegiem Morza Czerwonego. Ośrodek ma charakter strategiczny, przecinają się tutaj linie handlowe, a w porcie zawsze tętni życie. Jest to również często odwiedzany kurort turystyczny w tej części świata. Amatorzy nurkowania i snorkelingu dobrze znają okoliczne wody i rafy koralowe. Można liczyć na świetnie rozwiniętą infrastrukturę dedykowaną turystom, są obiekty rekreacyjne, wielogwiazdkowe hotele, a swoje restauracje otworzyły tutaj znane międzynarodowe sieci. Zdawać by się mogło, że to istny raj dla turystów. Jednak warto zadać pytanie, na które odpowiedź zaważyć może w sprawie zdrowia i życia. Co jeżeli będąc na wakacjach w tym pięknym zakątku świata stanie się nieszczęście i ulegniemy pechowemu wypadkowi lub nagle podupadniemy na zdrowiu? Gdzie znajdują się szpitale w Sharm el Sheikh?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Opieka zdrowotna w Egipcie – podstawowe informacje

Zacznijmy od tego, że w „kraju faraonów” opiekę zdrowotną zapewniają zarówno placówki prywatne, jak i publiczne. Jednak, co warto zauważyć, sektor prywatny zapewnia wymiernie wyższy standard opieki. Prawda jest też taka, że Egipcjanie szukają prywatnej opieki, kiedy ich tylko na to stać. Nawet, jeśli wiąże się to z wysokimi kosztami ponoszonymi z własnej kieszeni.

Nowa konstytucja przyjęta w 2014 roku określiła opiekę zdrowotną jako podstawowe prawo człowieka, stale rozwijano także infrastrukturę medyczną. Rzeczywistość jednak często mija się z szumnymi zapowiedziami kolejnych rządów. Egipska służba zdrowia cierpi z powodu niedoborów środków publicznych, co skutkuje zauważalnym brakiem personelu i niedostatecznym wyposażeniem szpitali publicznych. Nadzieję daje ustawa o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym z 2018 roku. Rokowania są pozytywne i oblicza się, iż do 2027 roku nowy system opieki zdrowotnej zapewni wszystkim ludziom subsydiowaną opiekę medyczną, zarówno w pionie prywatnym, jak i publicznym.

Jednak co z podróżnymi przybywającymi już teraz do Egiptu? Na szczęście tak długo, jak posiadamy stosowne ubezpieczenie podróżne lub międzynarodowe ubezpieczenie zdrowotne, możemy uzyskać dostęp do miejscowej opieki zdrowotnej. W kraju znajdują się wysoko oceniane szpitale, których usługi medyczne spełniają międzynarodowe standardy – uzyskana akredytacja Joint Commission International zobowiązuje! O kilku z nich jeszcze wspomnimy. Egipt może się również pochwalić udaną walką z wirusowym zapaleniem wątroby typu C. Opracowano tutaj nawet specjalny program turystyki medycznej w celu leczenia obcokrajowców z tym schorzeniem. Co ciekawe, turyści którzy nie mówią po arabsku, często natkną się na personel biegle władający angielszczyzną. To z pewnością ułatwia postępowanie lecznicze…

Trzeba tutaj wspomnieć jeszcze o pewnej niewesołej kwestii. Otóż Egipt zmaga się od dłuższego już czasu z plagą podrabianych lekarstw. Te leki na receptę są często rozprowadzane w autentycznie wyglądających opakowaniach, ale zawierają nieznane i szkodliwe składniki. Rząd toczy nierówną walkę z tym kryminalnym procederem. 

Szpitale w Sharm El Sheikh

Kurort miejski Sharm El Sheikh posiada szpital, który jest łatwo rozpoznawalny na zdjęciach, ponieważ ma kształt wzorowany na słynnych piramidach, a cały jest wykonany ze szkła. Mowa o Sharm El Sheikh International Hospital. Swoje podwoje otwiera zarówno przed miejscową ludnością jak i przyjezdnymi turystami. Liczyć można na profesjonalną opiekę o najwyższym międzynarodowym standardzie. Obiekt położony przy głównej drodze łączącej Na’ama Bay z El Hadaba i centrum miasta Sharm. Strategiczna lokalizacja w bezpośredniej bliskości portu lotniczego umożliwia dostęp do ośrodków medycznych na całym świecie (w razie takiej potrzeby), a także szybki powrót do domu pacjentom z zagranicy. Wszystkie pokoje standardowo posiadają w klimatyzację, łazienkę, kolorowy telewizor oraz system przywoływania pielęgniarki.

Placówki medyczne w Sharm el Shekikh

Na szeroki zakres usług liczyć można w South Sinai Hospital, położony w samym sercu Sharm El Sheikh. To największy tego typu obiekt w tym mieście, a jego domeną jest prowadzenie na wysoką skalę badań przesiewowych i profilaktyki zapobiegawczej. Leczone są zarówno ostre stany chorobowe jak i nagłe uszczerbki na zdrowiu, wywołane chociażby wypadkami – całodobowa opieka medyczna. To popularne miejsce kierowania pacjentów z odległych miejsc kraju, a nawet z zagranicy, wszystko dzięki doskonałemu specjalistycznemu zapleczu diagnostyczno-leczniczemu.

Nieco słabszą opinia cieszy się natomiast Sinai Clinic, położona przy 2B Banks Street. Co prawda, podnosi się kwestię nowoczesności tej placówki, a zwłaszcza funkcjonalnego systemu wymiany informacji klinicznych, ale ośrodek od dłuższego już czasu zmaga się ze wspomnianymi wyżej brakami w personelu, a turyści narzekają często na jakość samych usług. W tym przypadku jednak, zawsze można liczyć na przetransportowanie do innego szpitala w okolicy. 

Osobna uwaga należy się uniwersyteckiemu Hyperbaric Medical Center. Tym ośrodkiem zainteresowani powinni być zwłaszcza turyści z zamiłowaniem praktykujący nurkowanie w Morzu Czerwonym. Owo Centrum Medyczne posiada bowiem wykwalifikowanych lekarzy nurkowych, którzy przeprowadzają badania wydolnościowe oraz prowadzą kwalifikację do nurkowania rekreacyjnego i sportowego.  

Dodatkowe informacje 

Dodajmy, że na profesjonalne zespoły medyczne można się natknąć także w rozmaitych hotelach w Sharm El Sheikh. Nie zawsze istnieje zatem konieczność kierowania się bezpośrednio do dużej placówki medycznej.

Pamiętajmy przy tym, że aby uzyskać pomoc medyczną w Egipcie, trzeba koniecznie posiadać stosowne ubezpieczenie turystyczne. Koszt wizyty u lekarza pierwszego kontaktu to około 100 euro, a w „kraju faraonów” nie honoruje się Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Najlepiej zatem zdecydować się na wycieczkę z biurem podróży, które zapewnia wiążące pakiety medyczne. 

Sprawdź także nasz wpis o porcie lotniczym w Sharm el Sheikh!

Autor: Krzysztof Kołodziejczyk

Poprzedni

Tradycyjne egipskie jedzenie i napoje – co warto spróbować w Sharm el Sheikh?

Najlepsze hotele dla rodzin z dziećmi w Sharm el Sheikh

Następny

Dodaj komentarz