Rafy koralowe – szlakami najpiękniejszych raf w Sharm el Sheikh

, Tagi , , , , , , , , ,

Egzotyczne miejsca kojarzą nam się głównie z ciepłym morzem i niebiańskimi plażami. Niewątpliwie to podążanie szlakami raf koralowych jest największą atrakcją. Te kolorowe i koralowe konstrukcje, które zajmują około jednego promila powierzchni dna morskiego na świecie. Przyciągają do siebie zarówno bardzo liczne gatunki niesamowitych zwierząt morskich jak i rzesze turystów. Choć najbardziej znana Wielka Rafa Koralowa, mieści się na wschód od Australii w Morzu Koralowym, to chcący odwiedzić morskie cuda Europejczycy nie muszą udawać się na drugą stronę globu. W południowej części półwyspu Synaj, na riwierze Morza Czerwonego leży Sharm el Sheikh, które przyciąga ludzi licznymi zatokami, gdzie mogą podziwiać rafy koralowe. 

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Rafy koralowe w Egipcie

Rafa koralowa jaką możemy podziwiać w kraju faraonów jest uznawana za jedną z piękniejszych na świecie, ale także najbardziej zróżnicowaną. Występuje tutaj jakieś 200 gatunków koralowców oraz ponad tysiąc gatunków ryb. Ozdobą rafy koralowej w Egipcie są występujące tu licznie żółwie morskie oraz delfiny. Możliwe jest również mniej przyjemne spotkanie z rekinami. 

Sharm el Sheikh – punk startowy do obserwowania raf koralowych

Około 80 km na południe od Góry Synaj leży znane ze swego uroku miasto Sharm el Sheikh. Jest to duży kurort, w którym na co dzień mieszka blisko 40 tysięcy ludzi. Znany jest z niesamowitych miejsc do nurkowania i snorkelingu. Morze w tym miejscu ma temperaturę 20°C w lutym, a w okresie od lipca do października osiąga 27°C.  Do tego głębiny dookoła miasta znane są z doskonałej widzialności pod wodą, która sięga do nawet 30 metrów. Kurort znajduje się między dwoma parkami narodowymi, Świętej Katarzyny oraz Ras Muhammad oraz Rezerwatem Nabk. Po 1982 roku, gdy cała miejscowość powróciła we władanie Egiptu, rozwinęła się infrastruktura turystyczna. Znajdziemy tu liczne restauracje, hotele, obiekty rekreacyjne oraz pola golfowe. Lotnisko międzynarodowe znajduje się zaledwie 20 km od miasta. W porcie morskim możemy znaleźć połączenia do Hurghady oraz liczne wycieczki po okolicznych urokliwych zatokach.

Jak zobaczyć rafy koralowe w Sharm el Sheikh?

Jeżeli chcielibyśmy zobaczyć rafy koralowe w pobliżu Sharm el Sheikh, ale nie jesteśmy fanami nurkowania pod wodą, to najlepszym rozwiązanie dla nas będzie rejs łodzią ze specjalnym pokładem podwodnym. Taki statek posiada zamontowane okna w dnie i ścianach, które umożliwiają podziwianie niesamowitych raf koralowych bez zanurzania się pod wodą. Rejs najlepiej odbyć do godziny 15:00, gdyż wtedy słońce najlepiej prezentuje nam kolory na rafach. Oczywiście korzystanie z takiego rejsu ma pewne ograniczenia, gdyż nie jesteśmy w stanie zbyt blisko podpłynąć i zobaczyć szczegółów rafy. 

Nurkowanie – rafy koralowe dla początkujących i zaawansowanych

Inną metodą na oglądanie raf koralowych, która pozwala na zobaczenie setek różnorodnych gatunków koralowców i ryb jest nurkowanie w konkretnych miejscach. Są różne sposoby nurkowania, które mogą nam ułatwić badanie raf. Popularnymi w Egipcie sposobami na podziwianie tych niecodziennych miejsc są snorkeling oraz freediving. Ten pierwszy sposób polega na oglądaniu podwodnych miejsc podczas unoszenia się na wodzie z wykorzystaniem sprzętu tzw. ABC, na który składa się maska, rurka do nurkowania inaczej nazywana fajką oraz płetwy.

Druga z podanych metod jest raczej praktykowana przez bardziej doświadczonych amatorów morskich głębin. Polega na zanurzaniu się bez aparatu tlenowego na pewnej głębokości i po prostu wstrzymywaniu oddechu. Oczywiście również w tym wypadku używa się płetw oraz maski do nurkowania. Bardziej zaawansowani freediverzy wykorzystują specjalny balast do szybszego zanurzania się pod wodą. Najbardziej wydajne pod kątem możliwości podziwiania raf będzie jednak płetwonurkowanie – rekreacyjne. W tym wypadku warto przed wakacjami w Egipcie wybrać się na kurs nurkowania, który pomoże nam zapoznać się ze sprzętem i rozwinąć odpowiednie umiejętności.

Dobrym pomysłem może być zrobienie kursu OWD – Open Water DiverJest to kurs nurkowy w zakresie podstawowym, który pozwala na osiągnięcie tzw. pierwszego stopnia nurkowego. Certyfikat ukończenia kursu OWD  pierwszego stopnia nurkowego pozwala na nurkowanie w wodach otwartych na głębokości do 18 metrów, z partnerem i bez konieczności obecności instruktora. Wiedza i umiejętności zdobyte na takim kursie będą bardzo przydatne przy zwiedzaniu raf koralowych w Egipcie. Taki kurs możemy również zrealizować podczas pobytu w Sharm el Sheikh, dzięki czemu połączymy naukę z podziwianiem i eksplorowaniem zatok riwiery Morza Czerwonego.  

Najpiękniejsze rafy koralowe w Sharm el Sheikh

Ilość miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć, gdy trafimy do kurortu Sharm el Sheikh jest na prawdę pokaźna. Miejscowe rafy koralowe należą do najpiękniejszych na świecie i warto poświęcić kilka długich dni na ich eksplorację. 

Far Garden

to rafa koralowa położona tuż przy samym Sharm el Sheikh. Znajduje się w niesamowitym miejscu jakim jest zatoka Naama Bay, na jej północnym krańcu. 

The Temple

to również zlokalizowana w Sharm el Sheikh rafa koralowa. Leży w pobliżu hotelu Reef Oasis Beach Resort, który znajduje się w południowej części kurortu. Miejsce jest znane z charakterystycznych wieżyczek koralowych, które umiejscowione są od 20 metrów poniżej powierzchni wody. Z ciekawych gatunków ryb znajdziemy tutaj lion oraz stone fish, które nie ruszają się i genialnie potrafią się zakamuflować. The Temple jest umiejscowione blisko Naama Bay, przez co jest to popularne miejsce do nocnego nurkowania. 

Ras Mohamed

Park Narodowy, w którym znajdziemy wiele ciekawych miejsc do nurkowania. Takich jak: Ras Ghozlani,  Ras Zatar, Jackfish Alley, Eel Garden, Shark Observatory, Anemone city. Na południe od The Temple wybrzeże morza jest właściwie niezamieszkane, a od zatoczki Marsa Ghozlani zaczyna się Park Narodowy Ras Mohamed. Znajduje się tu także przylądek o nazwie tożsamej z nazwą parku narodowego, który ze względu na swoje specyficzne położenie jest miejscem, gdzie występują silne prądy morskie. Dzięki nim dostają się tutaj duże ilości planktonu, który jest źródłem wzrostu dla koralowców. 

Jackson Reef

czyli znajdująca się w północnej część cieśniny Tiran rafa koralowa. Gdzie znajdziemy także wrak, roku statku handlowego Lara, który zatonął w tym miejscu w 1985 r. Na zachodzie rafy można zobaczyć gorgonie, a także niesamowite czerwone ukwiały na głębokości około 28 m. Na południowo-zachodniej części rafy można zobaczyć koralowce ogniste, a prądy występujące tutaj są wyjątkowo mocne. 

Woodhouse Reef

długa i wąska rafa koralowa, która w północnej części posiada niesamowity kanion, który się na 30 metrach głębokości. Można tu zobaczyć czerwone ukwiały oraz żółwie morskie

Thomas Reef

Niesamowite miejsce, gdzie już na 25 metrach głębokości można zobaczyć piękne gorgonie  oraz kolonie czarnego korala. Poniżej znajduje się głęboki kanion, który jest poprzecinany formacjami przypominającymi łuki skalne.  

Gordon Reef

znajduje się tutaj wrak statku Louilla, który utknął w rafie koralowej w 1981 roku a jego część wystaje ponad powierzchnię wody. Ponadtio można tu podziwiać koralowce, egzotyczne ślimaki ukryte w szczelinach oraz w miękkich koralowcach. 

Podsumowanie

Wyjeżdżając do Sharm el Sheikh, warto zaopatrzyć się w sprzęt do nurkowania lub chociaż odłożyć odpowiednie fundusze na rejs statkiem po zatoczkach Parku Narodowego Ras Mohamed oraz miejsc leżących na północ od kurortu. Rafy koralowe w pobliżu Sharm el Sheikh dają niesamowite możliwości zarówno na rozwój naszych umiejętności nurkowania, jak i podwodnego fotografowania pejzaży oraz obiektów. Oprócz samych koralowych struktur znajdują się tutaj również inne niesamowite miejsca, które warto odwiedzić. W tym między innymi wraki statków handlowych, które nie miały szczęścia gdy przepływając przez cieśninę Tiran, utknęły na dobre na koralowych platformach. Wakacje w Sharm el Sheikh i zwiedzanie niesamowitych raf koralowych to idealne miejsce na aktywny odpoczynek.

Poprzedni

Półwysep Synaj – jak spędzić tam niezapomniany urlop?

Rejs łodzią do Ras Muhammad z opcją nurkowania – jak zorganizować wyjazd?

Następny

Dodaj komentarz