Port lotniczy w Sharm el Sheikh – co warto wiedzieć?

Tagi , , , , , , ,

Sharm el Sheikh to jedno z najatrakcyjniejszych miast w Egipcie. Stanowi najczęstszy wybór dla turystów chcących odwiedzić azjatycką część tego właśnie państwa. Wybierając się do niego, najpewniej będziesz korzystał z tutejszego lotniska. To zatem dobry moment na to, by zapoznać się z wszelkimi szczegółami na jego temat. Wszystko to, co jest najważniejsze w kontekście tego właśnie miejsca i to, jak wygląda port lotniczy w Sharm el Sheikh, dowiesz się z tego wpisu!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Historia lotniska w Sharm el Sheikh

Choć mogłoby się wydawać, że jest inaczej (z uwagi na jego wygląd), lotnisko Szarm el-Szejk rozpoczęło swoje aktywne działanie 14 maja 1968 roku. Wtedy jednak działało jeszcze jako lotnisko wojskowe, służące izraelskiemu lotnictwu. Funkcjonowało pod nazwą Ophira International Airport na terenach półwyspu Synaj, w tamtym czasie okupowanych przez Izrael. Dopiero w 1982 roku, po zawarciu układu w Camp David, lotnisko stało się egipskie.

Swoją aktualną formę lotnisko przybrało 23 maja 2007 roku. Wtedy to otwarcia doczekał się drugi nowoczesny terminal o łącznej powierzchni aż 43 000 m² (dwa poziomy). Na ten moment budynek terminalu składa się zatem z trzech głównych obszarów: dwóch hal spojonych klinowatym zadaszeniem (obsługa pasażerów tranzytowych, kontroli paszportowej i sklepów, kawiarni oraz restauracji) oraz nowego, nowoczesnego terminalu. Mimo że lotnisko rozpoczynało stosunkowo skromnie, na ten moment obsługuje regularne oraz czarterowe linie lotnicze.

Dojazd z i na lotnisko w Sharm el Sheikh

Lotnisko w Sharm el Sheikh zlokalizowane jest w północno-wschodniej części tego właśnie miasta. Jest doskonale skomunikowane z praktycznie każdym miejscem w mieście, co jest oczywiste – głównie z uwagi na jego nastawienie na turystykę. Jeśli więc chcesz dotrzeć na lotnisko i w niemal dowolne miejsce z niego, możesz skorzystać z:

  • samochodu – jeśli chcesz dojechać samochodem na lotnisko w Sharm el Sheikh, nie powinieneś mieć z tym problemu. Sam obiekt zlokalizowany jest bowiem zaledwie 18 kilometrów od centrum miasta. Jadąc autostradą (ulicą El-Salam) masz pewność, że dotrzesz na miejsce. Przechodzi ona bowiem przez samo lotnisko, a to jest widoczne doskonale już z dużej odległości. Podobną trasę poleca się obrać w przypadku podróżowania z lotniska do miasta. Dzięki wypożyczeniu samochodu możesz również wybierać się na różne wycieczki z Sharm el Sheikh.
  • taksówki – postój taksówek znajduje się w okolicach terminala numer 1. Taksówki są dostępne całodobowo i są w stanie zabrać Cię do każdego hotelu w mieście, ale i w dowolne inne miejsce. Jeśli chcesz, możesz zamówić taksówkę dla siebie, dzwoniąc pod uniwersalny numer 122. Co do zasady, bagaż jest wliczony w cenę przejazdu. Pamiętaj, aby przed rozpoczęciem podróży ustalić cenę przejazdu, aby nikt nie mógł cię oszukać.
  • autobusu – na lotnisko i z niego kursują oczywiście również autobusy, które mogą być dla Ciebie jedną z opcji. Znacznie lepiej jest je wybrać w drodze z lotniska i na nie, z uwagi na sposób ich działania oraz to, że bardzo łatwo jest je przegapić.

Lotnisko Sharm el Sheikh – busy i rozkład jazdy

W Sharm el Sheikh autobusy publiczne są zarządzane przez prywatnych spedytorów. Przystanki są zlokalizowane nieopodal Terminala 1. Pamiętaj, że w mieście tym nie ma przystanków po drodze – obowiązuje zasada wysiadania na żądanie. Musisz więc powiedzieć, kiedy chcesz wysiąść. Taka sama zasada obowiązuje przy wsiadaniu (tak, jak w Polsce na przystankach na żądanie, musisz się pokazać i zakomunikować, że chcesz wsiąść). Dokładną trasę autobusów znajdziesz na przystanku lotniskowym, ale i w informacji na lotnisku. Bywa jednak, że ta ulega zmianom. Busy wyruszają z lotniska dopiero wtedy, gdy zostaną „załadowane” do pełna (lub do akceptowalnej przez kierowcę liczby osób). Nie ma więc określonych czasów ich odjazdów. Musisz się dostać do tego, który stoi na miejscu. Podobnie działa sytuacja w przypadku ich kursowania przez miasto.

Co istotne, w przypadku autobusu musisz zawczasu ustalić cenę przejazdu. W tym środku transportu kierowcy lubią oszukiwać przyjezdnych (podobnie, jak w taksówkach). Podróż autobusem do centrum miasta trwa zazwyczaj około 15 minut.

Parking na lotnisku w Sharm el Sheikh

Jeśli chodzi o parking na lotnisku w Szarm el-Szejk, ten jest bardzo pojemny i z całą pewnością otwarty na nowych przybyszy. Do Ciebie należy wybór jednej z dwóch opcji. Tą najczęściej wykorzystywaną przez tutejszych turystów jest parking krótkoterminowy. Jest on możliwy w bliskich okolicach terminali i stanowi zdecydowanie najwygodniejszą opcję (na przykład dla osób, które odwożą znajomego na samolot lub zabierają go z niego).

Drugą możliwością jest parking długoterminowy. Jest to parking znajdujący się w specjalnej hali tuż za terminalami 1 i 2. Jest on parkingiem strzeżonym i monitorowanym, jednak w jego przypadku będziesz musiał uiścić odpowiednią opłatę (ta lubi się zmieniać w ciągu roku). Na ten parking możesz się zdecydować tak z myślą o krótkotrwałym (ale znacznie bezpieczniejszym) postoju, jak i tym bardziej długofalowym. Na przykład takim, w którym to Ty jesteś pasażerem samolotu, a do Egiptu wrócisz dopiero za kilka dni.

Możliwość wynajmu samochodów na lotnisku w Sharm el Sheikh

Na lotnisku w Sharm el Sheikh istnieje bardzo wiele opcji na wynajęcie własnego samochodu. Samo miasto obfituje w usługodawców proponujących swoim klientom tę właśnie usługę. Do Ciebie w tym przypadku należy oczywiście wybór któregoś z nich. Tymi najpopularniejszymi i cieszącymi się największym zaufaniem są firmy Budget, Avis oraz Sixt . Ceny wynajmu rozpoczynają się już od 120 złotych w górę za dzień wypożyczenia, choć zależą od bardzo wielu czynników. Tym najważniejszym jest oczywiście czas wypożyczenia. Najbardziej opłacalne są wypożyczenia długoterminowe. Liczy się również rozmiar i rodzaj samochodu, jego dostawca oraz chociażby miejsce, w którym zamierzasz go oddać (oczywiście może to być również lotnisko).

Jeśli masz w planach wypożyczenie samochodu na lotnisku na określony czas, najlepiej zarezerwować go tak szybko, jak tylko się da. Najlepszą opcją jest zrobienie tego bezpośrednio na stronie przewoźnika. Wtedy też jest zwykle taniej. Mimo wszystko jednak zawsze możesz spojrzeć na strony agregujące oferty różnych firm. Zdarza się, że mają one ciekawe promocje i proponują możliwość anulowania zamówionego pojazdu na kilkanaście godzin przed planowanym wypożyczeniem.

Loty z Polski do Sharm el Sheikh – możliwości

Chcąc udać się z Polski do Sharm el Sheikh, masz naprawdę spore pole do popisu. W to miejsce kursuje naprawdę wiele linii lotniczych. Skorzystać więc możesz z oferty przewoźników WizzAir, Turkish Airlines, EgyptAir czy LOT. Pamiętaj jednak, że w wielu przypadkach loty odbywają się nawet z kilkoma przesiadkami. Ich liczbę zminimalizujesz do jednej, lecąc z Warszawy lub Krakowa. Do Sharm el Sheikh samoloty latają również z Wrocławia, Katowic oraz Rzeszowa. W każdym z tych przypadków jednak musisz się liczyć z większą liczbą przesiadek. Te są kłopotliwe, jednak zazwyczaj nie generują dla Ciebie dodatkowych kosztów.

Do Sharm el Sheikh najszybciej dostaniesz się w nieco ponad 7 godzin. Twoja podróż może jednak trwać o wiele dłużej (nawet 27 godzin!), jeśli zdecydujesz się na lot z przesiadkami.

Poprzedni

Nurkowanie przy wyspie Tiran (rafy koralowe) – jak dotrzeć, poradnik

Gdzie zjeść w Sharm el Sheikh? – TOP 10 najlepszych restauracji

Następny

Dodaj komentarz