Marzą ci się egzotyczne wakacje? Tęsknisz za pełnym słońcem, wysokimi temperaturami i zapierającymi dech w piersiach widokami? Świetnie trafiłeś! Półwysep Synaj oferuje to wszystko i więcej. Poniżej znajdziesz kilka informacji dotyczących dojazdu, miejsc, noclegów, a także, atrakcji, które koniecznie trzeba odwiedzić.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Półwysep Synaj
Obszar Półwyspu Synaj terytorialnie przynależy do Egiptu. Otoczony jest od północy Morzem Śródziemnym, od południa Morzem Czerwonym, od zachodu Kanałem Sueskim, a od strony wschodniej Zatoką Akaba. Miejsce to jest umowną granicą pomiędzy Afryką a Azją. Można więc powiedzieć, że spędzając tam wakacje będziesz w dwóch miejscach jednocześnie!
Ukształtowanie terenu jest zróżnicowane. W północnej części przeważa teren wyżynny, południe natomiast jest górzyste. Klimat jest pustynny, suchy charakteryzujący się dwiema porami roku. Miesiące zimowe są ciepłe i suche. W górach można się spodziewać ulewnych deszczy, a na szczytach górskich można nawet zobaczyć śnieg. Tymczasem na wybrzeżu wszelkie opady są rzadkością.
Okres letni jest bardzo gorący i niezmiernie suchy. Temperatury powietrza sięgają 40 stopni Celsjusza. Temperatura wody w morzu dochodzi do przyjemnych 25 stopni. W takich okolicznościach pogodowych polecane są zwłaszcza atrakcje pod wodą.
Półwysep Synaj – jak dojadę?
Kiedy znajdziesz się w Kairze istnieją dwie możliwości podróży na teren Półwyspu Synaj. Najszybszą opcją jest samolot, który ląduje np. w Sharm el-Sheikh, miejscowości słynącej z atrakcji nurkowania. Przelot zajmuje około godziny. Jest też możliwość przejazdu autobusem, jednak droga zajmuje wówczas około ośmiu godzin.
Najlepszym i najczęściej polecanym środkiem transportu na Półwyspie, są busy lub taksówki, które są w kolorze biało-niebieskim. Obie formy komunikacji nie posiadają przystanków ani rozkładów jazdy. Można z nich skorzystać przez całą dobę. Wystarczy stanąć przy krawężniku głównej drogi i czekać aż pojazd się zatrzyma. W przypadku busów trzeba dać sygnał ręką, tak jak w polskiej komunikacji miejskiej, kiedy jest przystanek na żądanie. Z kolei taksówka zatrzyma się widząc, że oczekujesz przy jezdni. Po wejściu do samochodu trzeba podać dokąd chcesz się udać i ustalić kwotę opłaty za usługę transportową. Ceny kształtują się w przedziale do 10$ za przejazd taksówką.
Noclegi na Półwyspie Synaj
Oferta noclegowa jest dosyć bogata ze względu na turystyczny charakter obszaru. Dostępny jest szeroki wybór hotelów, w których możesz wybrać opcję luksusową z basenem, w bliskiej odległości od plaży oraz dodatkowymi udogodnieniami takimi jak bezpłatny parking. Znajdzie się również wersja ekonomiczna dla osób szukających interesujących ofert cenowych i nie wymagających szczególnego wyposażenia.
Najbardziej popularne miejsca na nocleg to, oprócz Sharm el-Sheikh, Akaba i Ejlat.
Wybierając się na Półwysep Synaj pamiętaj, że będziesz potrzebować bezpłatnej tzw. małej wizy, która jest tam obowiązkowa i umożliwia udział w wycieczkach na tym terenie. Można ją zdobyć w kurortach Sharm El Sheikh, Dahab i Taba.
Półwysep Synaj – co koniecznie zobaczyć?
Sharm el-Sheikh
Miasto położone na wschodnim wybrzeżu Morza Czerwonego, w azjatyckiej części Egiptu. Podstawą życia gospodarczego i ekonomicznego jego mieszkańców jest turystyka. Najbardziej popularnym miejscem jest rozrywkowa dzielnica miasta zwana Naama Bay, która porównywana jest do amerykańskiego Los Angeles. Wypełnione jest różnorodnymi restauracjami, barami, kasynami czy miejscami, gdzie można kupić wiele pamiątek. Znajduje się tutaj deptak stanowiący w pewnym sensie centrum gastronomiczne. W tej luksusowej dzielnicy nie może również zbraknąć urokliwej, piaszczystej plaży.
Niezwykłym przeżyciem jest wizyta w Old Market, który jest typowym, arabskim miejscem handlowym, w którym kupisz dosłownie wszystko. Trzeba jednak mieć na uwadze mentalność miejscowej ludności pragnącej sprzedać, co tylko mogą, w jak najlepszej dla nich cenie.
Góra Mojżesza
Najbardziej osławione miejsce w tej części państwa. Szczególnie ważne dla wszystkich wyznawców chrześcijańskich, gdyż według Biblii to właśnie tutaj jeden z proroków Starego Testamentu – Mojżesz, miał otrzymać od Boga tablice z Dekalogiem.
Góra znajduje się w centralnej części Półwyspu. Szczyt sięga 2285 metrów nad poziomem morza. Składa się z różnorodnych skał, a wejście na jej szczyt, w zależności od kondycji fizycznej, zajmuje do 3 godzin. Początek trasy stanowi tzw. droga wielbłądzia. Ostatni odcinek to 750 stopni prowadzących na szczyt. Warto jednak pokonać trasę, gdyż niesamowita nagroda znajduje się na jej szczycie. Nadzwyczajne widoki, które warto podziwiać szczególnie o wschodzie słońca, a więc wędrówkę należy rozpocząć w godzinach wieczornych, aby zdążyć na czas.
Klasztor św. Katarzyny
Najstarszy, działający nieprzerwanie od ok. 530 r. klasztor chrześcijański. Wzniesiony został na wysokości 1570 metrów nad poziomem morza, w miejscu, gdzie według Księgi Wyjścia doszło do objawienia Boga Mojżeszowi w postaci gorejącego krzewu. Pierwszą kaplicę zbudowano na polecenie matki Konstantyna Wielkiego w I połowie IV w. Dalszą budowę dokończył w VI wieku cesarz Justynian Wielki.
W klasztorze znajduje się bogaty zbiór wczesnochrześcijańskich tekstów w różnych językach. Wśród nich odnaleźć można najstarszy fragment Biblii w języku greckim pochodzący z IV wieku, nazywany Kodeksem Synajskim.
Na terenie kompleksu klasztornego zobaczysz dziedziniec ze Studnią Mojżesza, Kościół Przemienienia czy Kaplicę Krzewu Gorejącego. Miejsce otwarte jest dla zwiedzających codziennie, z wyjątkiem piątków, niedziel i dni świąt prawosławnych, w godzinach od dziewiątej rano do południa.
Kolorowy Kanion
Położony w południowo – zachodniej części Półwyspu w pobliżu miasta Nuwajbi. Kanion znajdujący się na trzecim miejscu pod względem wielkości wśród kanionów światowych. Wyjazdy w to miejsce odbywają się głównie jeepami, ze względu na brak utwardzanej drogi.
Podczas wyprawy można podziwiać wielobarwne, różnokształtne formacje skał wapiennych, uformowane przez wodę, wiatr i piasek. Ściany sięgają 30 metrów i mogą zwężać się nawet do 2 metrów szerokości. To cudo natury powstało miliony lat temu, kiedy Półwysep Synaj znajdował się pod wodą oceanu, na skutek procesu erozji wodnej.
Wycieczki do Kanionu organizowane są z Dahab, Sharm el-Sheikh i Nuwajbi, natomiast sam spacer po obiekcie odbywa się piechotą. Zajmuje około dwóch godzin.
Nurkowanie
Atrakcja, której nie możesz przegapić będąc w Egipcie. Istnieją różne opcje w zależności od stopnia zaawansowania turysty. Dla stałych bywalców polecane są pakiety nurkowania, w których możesz wybrać ilość dni. Każdy dzień to dwa nurkowania z łodzi po około 50 minut. Obszary nurkowania, które są dostępne to między innymi Sharm el-Sheikh, Hurghada i Dahab.
Natomiast dla początkujących, którzy dopiero zaczynają przygodę z podwodnym światem, zaleca się wejście z instruktorem do głębokości około 6 metrów pod wodą na 25 minut. Przed każdym zejściem instruktor udziela objaśnień dotyczących przebiegu pobytu oraz reakcji ciała na wodę głębinową.
W czasie nurkowania zaobserwujesz podwodny świat raf koralowych, kolorowych gatunków ryb i innych zwierząt.
Park Narodowy Ras Muhammad
Od 1989 roku miejsce to funkcjonuje jako Park Narodowy. Otoczony jest cudownymi rafami koralowymi, w których znajduje się jedno z najpiękniejszych miejsc do nurkowania. Ze względu na swoje położenie, obecność silnych prądów morskich, jest bogate w różnorodny pokarm dla podwodnej fauny, co z kolei wpływa na rozwój biologiczny i sprzyja pojawianiu się wielkich ławic rybnych. Można tutaj znaleźć około 150 gatunków koralowców, 1000 gatunków ryb czy 40 gatunków rozgwiazd. Dodatkową atrakcję stanowią żółwie morskie, na które można się natknąć podczas nurkowania.
Park jest otwarty w każdy dzień tygodnia, z wyjątkiem piątków, od godziny 10 rano do zmroku. Podczas pobytu należy rygorystycznie przestrzegać obowiązującego regulaminu, który stanowczo zakazuje wszelkiego rodzaju dokarmiania zwierząt lądowych czy morskich oraz zaśmiecania terenu.
Miejsce sugerowane miłośnikom przyrody, a także osobom, które uwielbiają wypoczynek na łonie natury.