Pogoda i temperatura w Egipcie w ciągu roku

Tagi , , , , , , , , , , , , ,

Na wakacje w Egipcie decyduje się coraz więcej turystów z całego świata. To piękny kraj, który oferuje piękne plaże i krajobrazy. Egipt wyróżnia się fascynującą historią i kulturą. Jego zabytki są słynne na całym świecie. Dlatego nikogo nie powinno dziwić, że Egipt jest popularnym celem turystycznym. Okazuje się, że wakacje w tym kraju ludzie spędzają o każdej porze roku. Temperatura w Egipcie jest łaskawa nawet w grudniu!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Egipt – co warto wiedzieć?

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że w Egipcie panują dość wysokie temperatury i silne słońce, dlatego wyjeżdżając do tego kraju, trzeba zwrócić szczególną uwagę na ochronę przed promieniami UV. Bardzo istotne jest też właściwe nawodnienie organizmu. Jeżeli celem jest spędzenie urlopu w tym pięknym kraju, warto zwrócić uwagę na wybór miejsca. Najpopularniejszymi miejscowościami turystycznymi są: Hurghada, Sharm El-Sheikh, Marsa Alam i Dahab.

W każdym z wyżej wymienionych miejsc bardzo dobrze rozwinięta jest baza noclegowa. Oferowane są różnej klasy hotele i liczne apartamenty. Wszystkie wymienione wyżej miejscowości zlokalizowane są nad Morzem Czerwonym, które słynie z raf koralowych i bogactwa podwodnego świata. Wielu turystów decyduje się na wycieczki nurkowe, w czasie których można zobaczyć delfiny, żółwie morskie, a nawet rekiny. Bardzo popularne są też wycieczki krajoznawcze po Egipcie. Można podziwiać słynne piramidy, starożytne świątynie oraz liczne muzea. 

Egipt – jaki panuje w nim klimat i temperatura?

Egipt to kraj o klimacie subtropikalnym. Temperatury są w nim wysokie przez większość roku. Poniżej przedstawiony zostanie opis pogody i temperatur w Egipcie na poszczególne miesiące. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że temperatury mogą różnić się w zależności od regionu kraju. Na południu Egiptu są one przeważnie nieco wyższe. 

Marzec i kwiecień

Temperatury w Egipcie podczas tych miesięcy są na umiarkowanym poziomie, przyjemne dla większości osób. Najczęściej wynoszą podczas dnia około 25-30 st. Celsjusza. Warto zaznaczyć, że w Kairze, temperatura w marcu wynosi średnio około 27 st. Celsjusza podczas dnia, natomiast w kwietniu jest na poziomie około 32 stopni. Natomiast wzdłuż wybrzeża Morza Czerwonego temperatura może być nieco wyższa. Co ciekawe, w środkowej i południowej części kraju często jest nieco chłodniej podczas nocy. Sprawdź także nasz dokładny wpis, w którym opisaliśmy, jak wygląda wiosna w Sharm el Sheikh!

Maj i czerwiec

W maju i czerwcu w Egipcie przeważnie panuje gorący i suchy klimat, z bardzo wysokimi temperaturami. Na terenie większości regionów tego kraju wynoszą one około 35-40 st. Celsjusza. Podczas nocy natomiast spadają do poziomu 20-25 stopni Celsjusza. W Kairze średnia temperatura w maju podczas dnia wynosi 35 st., a w czerwcu wzrasta do około 39 st. Celsjusza. Wzdłuż wybrzeża Morza Czerwonego może być nieco niższa, a w środkowej i południowej części kraju nieco wyższa. 

Lipiec i sierpień

Miesiące te wyróżniają się zdecydowanie najwyższymi temperaturami, które nierzadko przekraczają poziom 40 st. Celsjusza. W niektórych regionach kraju mogą sięgać nawet 45 st. i więcej. Jeżeli mowa o stolicy tego kraju, czyli Kairze, średnia temperatura podczas lipca wynosi około 38 st. Celsjusza, a w sierpniu wzrasta do około 37 st. 

Wrzesień, październik, listopad

Temperatury w tych miesiącach są przeważnie niższe niż w poprzednich, jednak nadal utrzymują się na stosunkowo wysokim poziomie. W Kairze średnia temperatura podczas dnia we wrześniu wynosi około 34 st. Celsjusza, w październiku natomiast 30 st. Jeżeli mowa o listopadzie, jest ona na poziomie 25 st. Celsjusza. 

Według wielu osób, wrzesień, październik, a nawet listopad to idealne miesiące do spędzenia wakacji w Egipcie, gdyż jest ciepło, lecz nie tak gorąco. Można też postawić na marzec bądź kwiecień. Trzeba też pamiętać o tym, że temperatura w niektórych regionach kraju, w tym wzdłuż wybrzeża Morza Czerwonego, może być nieco wyższa. 

Temperatura wody w Egipcie

Temperatura wody w Egipcie uzależniona jest oczywiście od pory roku oraz regionu tego kraju. Wody Morza Czerwonego są najczęściej cieplejsze aniżeli wody Morza Śródziemnego. Temperatura wody tego pierwszego podczas miesięcy letnich, czerwca, lipca i sierpnia, wynosi około 26-29 st. Celsjusza. Natomiast wody Morza Śródziemnego są nieco chłodniejsze. Ich temperatura wynosi około 24-26 st. Celsjusza. W przypadku miesięcy jesiennych jest ona na poziomie 22-24 st. Celsjusza. Natomiast w Morzu Czerwonym zwykle utrzymuje się na podobnym poziomie, co w lecie. Jeżeli mowa o zimie, temperatury wody w Morzu Śródziemnym wynoszą około 18-20 st. Celsjusza. W Morzu Czerwonym spadają natomiast do około 20-23 st. Celsjusza. 

Jeżeli celem jest urlop w Egipcie podczas sezonu wiosennego, trzeba wiedzieć o tym, że temperatura wody wynosi około 22-25 st. w Morzu Czerwonym i 20-22 st. w Morzu Śródziemnym. Warto jednak wiedzieć, że może się ona różnić w zależności od lokalizacji i warunków pogodowych, więc zawsze warto sprawdzić aktualne informacje przed planowaną kąpielą. Turyści cenią sobie jednak bardziej wody Morza Czerwonego, gdyż są cieplejsze i lepiej nadają się do nurkowania. 

Poprzedni

Jesień w Egipcie, pogoda we wrześniu, październiku i listopadzie

Plaża Naama Bay w Sharm El Sheikh – jak dojechać, atrakcje

Następny

Dodaj komentarz