Paszport i wiza do Egiptu – o czym musisz pamiętać?

Tagi , , , , , ,

Planujesz podróż do Egiptu? Prawdopodobnie jednymi z najważniejszych kwestii, które musisz sprawdzić przed wyjazdem, są paszport i wiza do Egiptu. Jak wyglądają obowiązki wizowe i wymagania związane z paszportem? Poniżej znajdziesz cenne informacje na te tematy.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Wymagania dotyczące paszportu podczas podróży do Egiptu

Polacy chcący odwiedzić Egipt zobowiązani są do posiadania ważnego paszportu w celu odbycia podróży do Egiptu, nie wystarczy dowód osobisty. Zasadniczym wymogiem jest to, że musi on być ważny przez 6 miesięcy od daty wjazdu do Egiptu. Z drugiej strony istnieją inne wymagania paszportowe dla Egiptu, aby na przykład ubiegać się o wizę egipską. Pamiętaj, że większość narodowości, w tym Polacy potrzebują zatwierdzonej elektronicznej wizy egipskiej, aby wjechać do kraju. Paszport jest warunkiem koniecznym do uzyskania tego dokumentu. W kolejnym akapicie wytłumaczymy szczegółowo, jak uzyskać wizę do Egiptu.

Jaki rodzaj paszportu jest potrzebny podczas podróży do Egiptu?

Władze egipskie akceptują zarówno paszporty biometryczne, jak i zwykłe paszporty. Istnieje szereg różnic pomiędzy tymi dwoma dokumentami, szczególnie w zakresie zastosowanej technologii.

Najbardziej zauważalną z nich jest spersonalizowany chip osadzony w okładce oraz arkusz poliwęglanu z układem elektronicznym, który posiada paszport biometryczny. Chip ten zawiera wszystkie dane posiadacza dokumentu (m.in. wizerunek twarzy, imię i nazwisko, płeć, narodowość). Jest to najlepszy paszport na świecie, ponieważ jego cechy i zaawansowana technologia sprawiają, że jest to bardzo bezpieczny dokument podróży.

Obywatele Belgii, Francji, Niemiec, Włoch i Portugalii mogą ubiegać się o wizę egipską bez paszportu, używając zamiast tego swojego dowodu osobistego. Tylko podróżni z tych 5 krajów otrzymają wizę egipską z dowodem osobistym. Wszystkie inne narodowości kwalifikujące się do e-wizy muszą używać swojego ważnego paszportu.

Jeśli zmienię paszport, czy muszę ubiegać się o nową wizę egipską?

Jeśli osoba posiadająca zatwierdzoną wizę egipską zmieni paszport, nie będzie mogła wjechać na terytorium kraju, dopóki nie uzyska nowej wizy z nowym numerem paszportu. Dzieje się tak dlatego, że e-wiza jest powiązana z numerem paszportu. Informacje o paszporcie trafiają do baz danych państwa wydającego wizę elektroniczną, w tym przypadku Egiptu. Wtedy upoważnia dany numer dokumentu podróży i jego posiadacza do wjazdu na terytorium. Dlatego w przypadku, jeśli masz podwójne obywatelstwo, bardzo ważne jest, aby podczas załatwiania e-wiz do Egiptu upewnić się, że ubiegasz się o nią z tym samym dokumentem, z którym zamierzasz podróżować.

Jak zeskanować paszport do wniosku o wizę egipską?

W ramach procesu ubiegania się o egipską wizę elektroniczną należy zeskanować i przesłać obraz strony biograficznej paszportu do platformy aplikacyjnej. Obraz ten musi spełniać następujące wymagania:

  • Obraz w formacie JPG lub PNG, maksymalnie 500 KB, a nazwa pliku nie może zawierać spacji, myślników ani znaków specjalnych.
  • Akceptowane są obrazy kolorowe i czarno-białe (o ile mają doskonałą ostrość). Wszystkie informacje muszą być czytelne.
  • Nie akceptują przyciętych zdjęć, na których informacje o osobie nie są widoczne, ani zdjęć paszportowych bez kodu kreskowego.
  • Zeskanowany obraz paszportu jest wymagany dla wszystkich wnioskodawców, dla dorosłych i nieletnich.

Wymagania dotyczące wizy do Egiptu

Wszyscy odwiedzający Egipt, w tym obywatele Polski muszą uzyskać wizę, aby wjechać do kraju, chyba że są z kraju zwolnionego z obowiązku wizowego. Istnieją 3 różne rodzaje turystycznych wiz wjazdowych do Egiptu. Ubieganie się o wizę w ambasadzie w kraju, wiza-on arrival (po przybyciu na lotnisku), oraz e-wiza do Egiptu.

Wiza on-arrival do Egiptu

W rzeczywistości nie ma najmniejszej potrzeby udawania się do ambasady Egiptu, jeśli mowa o wizach typowo turystycznych, ponieważ dostępna jest od dłuższego czasu wiza on-arrival. Można ją otrzymać na granicy egipskiej, po wylądowaniu samolotu w miejscu docelowym. Jedyne co należy zrobić, to ustawić się w kolejce, złożyć wniosek, poczekać na przetworzenie wniosku i zapłacić za wizę w dniu przyjazdu. Opłaty za wizę nie można uiścić kartą kredytową lub debetową, dlatego konieczne jest posiadanie przy sobie gotówki. Wskazane jest posiadanie przy sobie dokładnej kwoty, aby uniknąć problemów. Otrzymanie tej wizy wiąże się jednak z ze zmarnowanym czasem na lotnisku i niepotrzebnym czasem. A przecież jest to ostatnia rzecz, której życzy sobie osoba udająca się na wakacje. Istnieje jednak alternatywa!

Egipska e-wiza

Alternatywą jest egipska e-wiza, bardziej polecana opcja, która została wprowadzona w Egipcie w listopadzie 2017 roku. Pozwala ona podróżnym ubiegać się o wizę wjazdową do Egiptu online w ciągu zaledwie kilku minut. Po przylocie do kraju należy przedstawić e-wizę podczas kontroli granicznej w Egipcie, wraz z paszportem. Rząd egipski wprowadził e-wizę turystyczną do Egiptu, aby zwiększyć bezpieczeństwo, a także usprawnić i przyspieszyć proces przyjmowania turystów. Obie wizy pozwalają odwiedzającym spędzić do 30 dni w Egipcie i umożliwiają tylko jeden wjazd do kraju.

Ta wiza pozwala na -jedno, lub wielokrotny wjazd do kraju, w zależności od potrzeb. Wiza jednokrotna polega na tym, że pozwala na jednorazowy wjazd do Egiptu. Możesz cieszyć się wakacjami w tym pięknym kraju przez całe 30 dni. Z drugiej strony, wiza wielokrotna pozwali Ci na odbycie kilku wakacji/ wypadów w ciągu 6 miesięcy. W tym przypadku nie można przekroczyć 30 dni na jeden wyjazd. Wypełnienie formularza, zajmuje kilka minut, jest proste i polega na udzieleniu odpowiedzi na kilka podstawowych pytań. Po rozpatrzeniu wniosku otrzymasz potwierdzenie na maila. System ten został także wprowadzony w wielu innych krajach na świecie, które wymagają wiz dla podróżnych. Jest dużo praktyczniejszy, zarówna dla celników, jak i odwiedzających.

Ile kosztuje wiza do Egiptu?

W przypadku obu wiz koszt, z jakim trzeba się liczyć to 25 dolarów amerykańskich. Z tą różnicą, że ubiegając się o e-wizę może zostać naliczona dodatkowa opłata transakcyjna w postaci 2 dolarów. Z drugiej strony, jeśli chodzi o wizę on-arrival, płaci się 25 dolarów na lotnisku Sharm el Sheikh w gotówce. 

Poprzedni

Co kupić w Sharm el Sheikh? Najlepsze pamiątki z Sharm el Sheikh

Plaża El Fanar w Sharm El Sheikh – jak dojechać, atrakcje

Następny

Dodaj komentarz