Park Narodowy Nabq – zwiedzanie, jak dojechać?

, Tagi , , , , , ,

Wybierając się do egipskiego Sharm el Sheikh z całą pewnością chciałbyś zobaczyć jak najwięcej – przede wszystkim w kontekście nietuzinkowej lokalizacji, krajobrazów, tutejszej fauny oraz flory. Doskonałe możliwości właśnie w tym kontekście stwarza Park Narodowy Nabq, znajdujący się w bliskim sąsiedztwie tegoż właśnie miasta. Ale jak tak właściwie dojechać w to miejsce? Dlaczego warto to zrobić oraz które rzeczy warto w nim zobaczyć? Odpowiedzi na te wszystkie, ale i wiele innych pytań postaramy się dostarczyć w naszym dzisiejszym wpisie.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Park Narodowy Nabq – co to za miejsce?

Park Narodowy w Nabq to miejsce unikalne i niespotykane nigdzie indziej na świecie. Jest on obszarem strzeżonym, który został wydzielony w 1992 roku, a który w tym momencie zajmuje obszar około 600 kilometrów kwadratowych. Założenia tego rezerwatu były i są dość proste – ma on prowadzić do zachowania naturalnego ekosystemu tego regionu, który jest bardzo kruchy, ale też unikalny i nietypowy. Właśnie z tego powodu w obrębie rezerwatu przestrzegane są naprawdę surowe i rygorystyczne zasady. Duża jego część jest jednak otwarta do swobodnego zwiedzania. Park Narodowy Nabq jest miejscem, w którym nie tylko się przespacerujesz. Możesz tutaj również wybrać się w bardziej ekstremalną trasę zakładającą wchodzenie po górach, ponurkować z rurką w ustach, ale też skosztować emocji gwarantowanych przez sporty wodne.

Jak dotrzeć do Parku Narodowego Nabq?

Park narodowy Nabq znajduje się dokładnie na północ (wzdłuż wybrzeża) od miasta Sharm el Sheikh i można się dostać do niego na kilka różnych sposobów. Tym najlepszym i najszybszym jest oczywiście podróż własnym (wynajętym) samochodem. Licząc od tutejszego lotniska, trwać ona może maksymalnie 20 minut, a sama droga jest dość prosta do zrozumienia. Wystarczy bowiem kierować się wzdłuż wybrzeża na północ, praktycznie nie zjeżdżając z ulicy El-Shaikh Zayed St. Na miejscu znajdziesz kilka parkingów, również strzeżonych – nie będziesz więc musiał martwić się o swoje auto.

Wynajem własnego samochodu nie jest jednak dla Ciebie jedyną opcją. Zawsze możesz bowiem również zdecydować się na taksówkę. Nie zapłacisz za nią zbyt dużo (to koszt rzędu 30 złotych w jedną stronę), niemniej jednak musisz uważać. Wśród taksówkarzy nie brakuje bowiem naciągaczy, którzy lubią wykorzystywać finansowo nieświadomych co do tutejszych cen klientów. Wypad taksówką oszczędzi Ci wiele stresu związanego z parkowaniem. Taksówkę złapiesz bezproblemowo na lotnisku (stoją obok terminala oznaczonego numerem 1), ale też w samym Nabq, uchodzącym za turystyczną atrakcję.

Niepewną opcją dla osób chcących dotrzeć do parku jest skorzystanie z tutejszych busów (transportu publicznego). Te jednak nie zawsze kursują, a gdy to robią, jeżdżą w bardzo nieregularnym czasie. Jeśli zdecydujesz się na tę właśnie opcję, pamiętaj, że w tej okolicy nie uznaje się przystanków. Sam musisz zgłosić kierowcy chęć opuszczenia pojazdu (w dowolnym miejscu, w którym będzie on w stanie się zatrzymać).

Zwiedzanie parku Nabq – na co musisz zwrócić uwagę?

Park Narodowy Nabq jest jedynym takim miejscem w Egipcie. Jako że rozpościera się wzdłuż wybrzeża, ale też obejmuje dużą część lądu, oferuje bardzo wiele atrakcji dla turystów i z całą pewnością stanowi obszar, w którym można spędzić bardzo dużo czasu (nawet cały dzień, jeśli zdecydujesz się na spróbowanie każdej z oferowanych przez niego atrakcji). Na co zwrócić szczególną uwagę?

Dzikie zwierzęta

Nabq słynie z bardzo zróżnicowanej fauny. Szczególną uwagę mogą tutaj przykuć do siebie różnorodne rodzaje ptaków, często tych migrujących, ale też osiadłych tutaj na stałe. Co ważne, jako że w rezerwacie tym praktycznie nie ma drzew, będziesz mógł śledzić ich ruchy w okolicznych krzewach. Jeśli to planujesz, koniecznie zaopatrz się w lornetkę. Pośród zwierząt, które tutaj spotkasz znajdują się również kozy górskie, hieny, jelenie i sarny, ale też wszelkiego rodzaju gady. Park Narodowy w Nabq jest też domem dla jednej z największych w południowym Synaju populacji Gazeli. Bardzo często można je spotkać o świcie (polecamy odwiedzenie tego miejsca właśnie wtedy – piękne widoki gwarantowane!).

Piękny świat flory

W tym rezerwacie nie zobaczysz, jak to bywa w Europie, obszarów mocno zalesionych. Zamiast tego większość lokacji to pustynie, doliny oraz góry. Lwią część Twojej uwagi mogą przyciągnąć rafy koralowe, które są przepiękne i zróżnicowane. Stwarzają naprawdę świetne możliwości do zdjęć – wykorzystaj je!

Okoliczne wioski

Na tutejszy ekosystem składają się nie tylko zwierzęta i natura, ale i tak zwani „lokalsi”. Są to zatem ludy, które zamieszkują to miejsce od wielu pokoleń. To tradycjonaliści, którzy zasługują na Twój szacunek. Zamieszkują je dwie osady – Khereiza i El Gharqanah. To Beduini o bardzo surowych zasadach. Są przyjaźnie nastawieni do turystów, ale jednocześnie mocno konserwatywni. Nie lubią więc nowoczesnych wynalazków, w tym między innymi telefonów i aparatów. Możliwe jest nawet zjedzenie kolacji w namiocie Beduinów!

Oczywiście Twoje zwiedzanie tego rezerwatu wcale nie musi być „pasywne”. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, miejsce to jest otwarte również na bardziej aktywne i angażujące fizycznie atrakcje. Z powodzeniem możesz tu uprawiać każdy rodzaj sportu wodnego, ale też sportów typowo górskich (z uwagi na bardzo „trudny” teren). Możliwe jest nawet wynajęcie motorówki lub skutera wodnego. Dużą popularnością cieszy się też nurkowanie, głównie za sprawą wspomnianych już raf koralowych.

Czy warto wybrać się do Parku Narodowego Nabq?

Wybranie się do Parku Narodowego jest jedną z najlepszych decyzji, jakie mógłbyś podjąć w czasie wczasów w egipskim Sharm El Sheikh. Pamiętaj jednak, by swoją wycieczkę odpowiednio zaplanować – tak, aby wycisnąć z niej maksimum i skorzystać ze wszystkich atrakcji, jakie to miejsce tak właściwie ma do zaoferowania. Patrząc na to, jak dużym zainteresowaniem ze strony turystów się ono cieszy i jak wiele możliwości ono stwarza, możemy śmiało powiedzieć, że obierając je za jeden z punktów swojej egipskiej wyprawy, z całą pewnością nie pożałujesz. Stworzysz sobie za to masę świetnych wspomnień.

Sprawdź również wpis o zwiedzaniu Parku Narodowego Ras Muhammad – równie pięknego miejsca!

Autor: Paweł Ryszka

Poprzedni

Plaża Ras Um Sid w Sharm El Sheikh – atrakcje, jak dojechać?

Jak dzwonić z Egiptu do Polski – to musisz wiedzieć!

Następny

Dodaj komentarz