Nurkowanie przy wyspie Tiran (rafy koralowe) – jak dotrzeć, poradnik

Tagi , , , , , , , , , , , ,

To piękne miejsce na ziemi słynie z krystalicznie czystej, błękitnej wody morskiej, lagun i tętniących życiem raf koralowych. Jeżeli do tego dodamy jeszcze idealną, słoneczną  pogodę, nawet jednodniowa wycieczka na wyspę Tiran, okazuje się pełną możliwości ucieczką od codzienności. Nic zatem dziwnego, że turyści, a zwłaszcza miłośnicy nurkowania wybrali sobie to miejsce za cel podróży. Do takiej wyprawy warto się dobrze przygotować, poznać całe zaplecze turystyczne i ustalić plan zwiedzania. Wszyscy, którzy praktykują snorkeling czy tradycyjne nurkowanie szybko się zorientują, że dotarcie na wyspę Tiran wcale nie musi być trudne, a podjęty wysiłek szybko zostanie zrekompensowany cudami podwodnego świata. Jak wygląda nurkowanie przy wyspie Tiran?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Wyspa Tiran – podstawowe informacje geograficzne i historyczne 

Cieśnina Tiran łączy Morze Czerwone z Zatoką Akaba, a u ich ujścia znajduje się właśnie wyspa Tiran o powierzchni 80 km kwadratowych. Co ciekawe, nie ma wstępu na wyspę, ponieważ jest ona ważnym miejscem ze strategicznego punktu widzenia – to istotne połączenie pomiędzy izraelskimi a jordańskimi portami. Mało tego! Teren samej wyspy jest usłany… minami. Na szczęście, to nie wyspa jest celem samym w sobie dla złaknionych wrażeń turystów, ale okoliczne rafy koralowe i turkusowe wody morza.  

Niezwykle ciekawa jest historia tej okolicy. Podczas drugiej wojny światowej wyspa Tiran była używane przez siły egipskie do ochrony kraju przed atakami prowadzonymi przez Kanał Sueski. Wkrótce stała się też integralną częścią egipskich granic. Ten stan rzeczy istniał do „wojny sześciodniowej” (1967), kiedy to Izrael przejął kontrolę nad wyspą, ale ostatecznie teren trafił pod kuratelę Arabii Saudyjskiej, z możliwością handlowego używania go przez państwo izraelskie. Stosowna umowa została zaakceptowana przez egipski parlament i ratyfikowana przez prezydenta Egiptu 24 czerwca 2017 roku. Chociaż wyspa jest częścią Arabii Saudyjskiej, jej wody należą do egipskiego Parku Narodowego Ras Mohammed, również wartego odwiedzenia. 

Jak dotrzeć na wyspę Tiran? 

Turyści wyruszający z Polski, czy innego europejskiego kraju, musza przede wszystkim dostać się do Egiptu, a dokładniej do miasta i kurortu Sharm el Sheikh. Mowa o południowej części półwyspu Synaj czyli „Złotej Zatoce Riwiery” Morza Czerwonego. Nie powinno być z tym większych problemów, ponieważ w samym Sharm el Sheikh znajduje się największe lotnisko międzynarodowe na półwyspie Synaj. Jest to infrastruktura bardzo nowoczesna, po niedawnej przebudowie, a z Polski można liczyć na kilka lotów czarterowych, między innymi z lotniska Chopina czy Modlin w Warszawie, a ceny wahają się od 900 do 2000 złotych. Trzeba liczyć się oczywiście z co najmniej jedna przesiadką podczas tych lotów. Pamiętać należy, że do Egiptu wjechać można tylko za okazaniem ważnego paszportu, obowiązkowe są też wizy. 

Kiedy jesteśmy już w Sharm el Sheikh, dotarcie na samą wyspę Tiran, wzdłuż Zatoki Akaba, zajmuje około 2 godzin rejsu łodzią. Warto skorzystać tutaj z usług profesjonalnych biur podróży, organizujących wycieczki. Można liczyć wówczas na transport z hotelu busem bezpośrednio do portu. Organizatorzy zazwyczaj udostępniają także sprzęt do nurkowania: maski, rurki i płetwy. W cenę wycieczki wliczone są też posiłki. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby na wyspę Tiran wybrać się indywidualnie. 

Nurkowanie i snorkeling przy wyspie Tiran

Na miejscu można wreszcie zaznać rozkoszy nurkowania wśród raf koralowych Sharm el Sheikh. Dodatkową atrakcją jest tutaj stary wrak statku w pobliżu wyspy, który przyciąga wielu entuzjastycznych odkrywców. Niektóre odcinki Zatoki Akaba mają głębokość 1800 metrów. Sprawia to, że w głębszych wodach można zobaczyć rekiny, manty, barakudy i inne podwodne stworzenia. Niezwykle czysta, turkusowa woda przy wyspie Tiran zapewnia wiele możliwości dla każdego nurka, niezależnie czy jest amatorem, czy profesjonalistą. 

Miejsca do nurkowania na wyspie łączą cztery rafy o wyszukanych nazwach: Gordon, Thomas, Woodhouse i Jackson. Wszystkie one znane są z niesamowitej różnorodności koralowców. Wiele gatunków wodnych gromadzi się w tym obszarze również ze względu na silne prądy. Te z kolei potęgują wymiernie wrażenia z nurkowania. Warto tylko zapamiętać, że nurkowanie przy silnym prądzie jest już raczej sportem wyczynowym i przeznaczonym dla doświadczonych nurków. Nurkowanie przy wyspie można uprawiać o każdej porze roku. Latem średnia temperatura wody dochodzi do 30 stopni Celsjusza. W sezonie zimowym może spaść nawet do 18, ale przy pełny skafandrze nie powinno to stanowić problemu. 

Oczywiście wcale nie trzeba schodzić na duże głębokości, by cieszyć się urokami dziewiczej rafy koralowej. Tak naprawdę wystarczy prosta rurka do uprawiania snorkelingu, by tuż pod powierzchnią wody podziwiać tutejszą florę i faunę. Takie płytkie nurkowanie z rurką nie wymaga wielu godzin ćwiczeń. Szybko staje się źródłem przyjemności, zaledwie chwilę od momentu wejścia do wody. Turyści mogą znaleźć zróżnicowaną gamę gatunków podwodnych roślin i zwierząt w ich naturalnym środowisku, w bezpośrednim pobliżu wyspy.

Tajemniczy wrak statku

Nie da się ukryć, że wraki statków to swoiste kapsuły czasu, które przechowują określony moment w czasie. Nie inaczej jest w przypadku wspomnianego już wcześniej  wraku u wybrzeży wyspy Tiran. Chodzi u Loullię, szwedzki masowiec, który osiadł na mieliźnie na północnym krańcu rafy Gordon we wrześniu roku 1981. Załoga pozostała wówczas przez jakiś na pokładzie i bezskutecznie próbowała wydobyć statek z wody. Jednak ostatecznie statek utkwił tam na dobre i dzisiaj jest prawdziwą atrakcją turystyczną. 

Z kurortu Sharm el Sheikh organizowane są specjalne ekspedycje eksploracyjne do przełamanego na pół wraku statku. Nieodzownym elementem takich wycieczek jest oczywiście nurkowanie i snorkeling w bezpośrednim pobliżu pechowej jednostki. Dzięki temu nurkowanie przy wyspie Tiran jest jeszcze bardziej interesujące.

Dodatkowe informacje o zakwaterowaniu 

Turyści odwiedzający Sharm el Sheikh, będące bazą wypadową na wyspę Tiran, mogą liczyć na opcje komfortowego zakwaterowania. Tak naprawdę znajdzie się coś adekwatnego dla każdego portfela. W kurorcie są zarówno wielogwiazdkowe hotele, jak i prywatne kwatery. Wielką popularnością cieszy się przykładowo Jaz Belvedere Resort. To obiekt położony tuż przy plaży Montaza, wyróżniający się wystrojem w tradycyjnym stylu arabsko-marokańskim. W pełni sezonu turystycznego trzeba jednak pamiętać o wcześniejszym zabukowaniu miejsca. Nie brakuje też dobrych restauracji.   

Poprzedni

Najlepsze hotele All inclusive w Sharm el Sheikh

Port lotniczy w Sharm el Sheikh – co warto wiedzieć?

Następny

Dodaj komentarz