Najlepsze centra nurkowe w Sharm el Sheikh według TripAdvisor

Tagi , , , , ,

Sharm el Sheikh to jedno z najlepszy miejsc w Egipcie, jeżeli chodzi o możliwości związane z nurkowaniem czy snorkelingiem. Ten popularny kurort wakacyjny jest położony na południowym krańcu półwyspu Synaj i sąsiaduje bezpośrednio z wodami Morza Czerwonego. Nurkowanie tam jest niesamowitym doświadczeniem, które warto mieć na swoim koncie. Jakie są centra nurkowe w Sharm el Sheikh?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Kiedy i jak nurkować w Sharm El Sheikh?

Aby doświadczyć najlepszych warunków podczas nurkowania w okolicach Sharm El Sheikh, znawcy tematu są zgodni co do orientacyjnego czasu kiedy należy rozważyć taką wycieczkę. Otóż najlepiej wybrać się tam od maja do początku października. Wiosenna pogoda, letnie nasłonecznienie i rozpoczynająca się łagodnie jesień w Sharm El Sheikh są optymalne dla płetwonurków i fanów snorkelingu, ze względu na naprawdę ciepłą temperaturę wody oraz najlepsze warunki widoczności pod taflą wody. Rafy koralowe są wtedy na wyciągniecie ręki, a bogate życie morskie zbliża się do powierzchni, co uwarunkowane jest biologicznie.

Co do sposobu nurkowania to oczywiście do wyboru są dwa podstawowe warianty. Z jednej strony mamy nurkowanie głębinowe z użyciem akwalungu i skafandra (całkowitego lub częściowego), a z drugiej – popularny snorkeling za pomocą prostej rurki do oddychania, zwanej potocznie fajką. Ponieważ snorkeling wymaga tylko podstawowego wyposażenia, może być alternatywą dla mniej doświadczonych pogromców morskich głębin. Co warto podkreślić, centra nurkowe w Saharm El Sheikh zapewniają pełne zaplecze dla obu wariantów podziwiania podwodnego świata. 

Centra nurkowe w Sharm El Sheikh

Miłośnicy nurkowania wybierają tę lokalizację, aby zanurzyć się w ciepłych wodach i podziwiać rafy koralowe oraz całe bogactwo życia morskiego. Niezależnie czy jesteśmy doświadczonymi nurkami, czy początkującymi amatorami, wrażenia mogą być doprawdy zniewalające. Nic dziwnego, że okolica usiana jest profesjonalnymi centrami nurkowymi. W wyborze najlepszych posiłkowaliśmy się wskazaniami popularnego portalu turystycznego TripAdvisor, ale braliśmy też pod uwagę opinie turystów. Oczywiście zachęcamy, aby przekonać się o jakości usług tych placówek na własnej skórze!

Reef Oasis

Jednym z najpopularniejszych i cieszących się dużą renomą ośrodkiem dla nurków w tym egipskim kurorcie jest klub Reef Oasis. Już same 5 gwiazdek świadczy o jakości usług oferowanych przez to centrum nurkowe. Klub wpisano na listę pozarządowego, międzynarodowego stowarzyszenia PADI IDC (Profesjonalne Stowarzyszenie Instruktorów Nurkowania), zrzeszających divemasterów, instruktorów PADI oraz centra nurkowe działające w tym ujednoliconym systemie.

Ośrodek nie tylko organizuje profesjonalne wyprawy dla doświadczonych nurków, ale zaprasza również debiutujących amatorów podwodnych wojaży na jednodniowe wycieczki i prowadzi pełną gamę kursów nurkowania. Można zapisać się poza tym do wakacyjnych pakietów nurkowania z brzegu czy łodzi. Dodatkowo można się zaopatrzyć na miejscu w każdego rodzaju sprzęt. W centrum prowadzony jest dobrze wyposażony sklepik branżowy, ale sprzęt można też wypożyczyć sezonowo lub na godziny. Obiekty ośrodka Reef Oasis można znaleźć w dwóch lokalizacjach w Sharm el Sheikh (ośrodek Reef Oasis Blue Bay i ośrodek Reef Oasis Beach).

Sheikh Coast Diving Centre

Na jednodniowe wycieczki i kursy nurkowania (rekreacyjnego i technicznego) liczyć można także w centrum nurkowym Sheikh Coast Diving Centre, znajdującym się w kurorcie Domina Coral Bay w Sharm El Sheikh. Zaproponowano tutaj bardzo ciekawe rozwiązanie. Łodzie centrum znajdują bowiem się na prywatnym molo, które jest jednocześnie przystanią. To świetny pomysł, ponieważ nie ma żadnych problemów ze znalezieniem odpowiedniej łodzi i wniesieniem bagażu. Może to być nieco uciążliwe w zazwyczaj ruchliwym głównym porcie w Sharm El Sheikh. Ponadto skróci to również czas podróży, a tym samym przyczyni się do poprawy wrażeń z samej eksploracji podwodnego świata. Centrum oferuje także wydzielone miejsca do płukania własnego sprzętu, salę edukacyjną i stacje ładowania. 

Sharm Scuba Services

Bardzo pozytywne recenzje zdobywa Sharm Scuba Services, a centrum to działa przy hotelu Coral Beach Tiran. Usługi chwalą sobie zwłaszcza osoby, które zaczynają dopiero swoją przygodę z nurkowaniem czy snorkelingiem. Profesjonalni instruktorzy prowadzą tutaj za rękę – krok po kroku. Kurs rozpoczyna się od przyzwyczajenia do wody w basenie, tutaj prowadzone są pierwsze próby nurkowania. Konieczne jest także nauczenie kursanta pływania z akwalungiem i całym wyposażeniem nurka. Wszystko dzieje się według wytycznych wspomnianej wyżej organizacji PADI. Po kilku dodatkowych lekcjach z teorii dopiero przychodzi czas na wizytę w morskich głębinach. Samo centrum Sharm Scuba Services nie ogranicza się oczywiście do działań dydaktycznych. Organizowane są tutaj wycieczki jednodniowe, a na dodatkową uwagę zasługuje stosunek wymiernie niskich cen do najwyższej jakości usług. Sprawdź nasz wpis o nurkowaniu przy wyspie Tiran i oglądaniu raf koralowych!

Pyramids Diving Center

Czym byłby Egipt bez piramid? Kolejne miejsce warte polecenia to Pyramids Diving Center. To 5-gwiazdkowe (a jakże) centrum nurkowe PADI, oferuje pełną gamę kursów nurkowania od poziomu początkującego do średnio zaawansowanego. Oprócz tego dostępne są różne jednodniowe wycieczki nurkowe na rafy Sharm el Sheikh. Bardzo łatwo znaleźć instruktorów z tego centrum, ponieważ filie rozsiane są po całej najbliższej okolicy, zwłaszcza w popularnych hotelach. Podczas kursów nurkowania i wypraw centrum to korzysta z własnych pięciu łodzi. Dla zagorzałych fanatyków nurkowania czeka prawdziwe wyzwanie. To dwudniowy pakiet nurkowy, zarówno z brzegu, jak i z łodzi, oferowany po bardzo przystępnej cenie.

Emperor Divers

Przegląd najlepszych centrów nurkowych w Sharm El Sheikh kończy Emperor Divers, kolejny ośrodek z familii PADI, również szczycący się 5 gwiazdkami. To centrum posiada trzy filie w miastach: El Gouna, Marsa Alam i właśnie Sharm El Sheikh. W zeszłym roku obchodziło okrągłą, już trzydziestą rocznicę powstania. Mamy tutaj zatem do czynienia z niezwykle doświadczonym teamem instruktorów. Wrażenie robi także sama oferta. Oprócz tradycyjnych wycieczek jednodniowych z nurkowaniem, centrum Empreror Divers proponuje również jedne z najlepszych eventów w rodzaju „liveaboards”. To inaczej życie na łodzi w warunkach naturalnych.

Spragnieni mocniejszych wrażeń turyści chętnie wybierają się na nurkowe safari po Morzu Czerwonym, wsiadając na jedną z dostępnych do tego celu łodzi: The Emperor Echo, Emperor Superior, Emperor Elite i Emperor Asmaa. Ci, którzy skorzystali z tej oferty, wspominają, że wydarzenia te zmieniły ich życie… Oczywiście wspomniane centrum prowadzi też szeroki program dydaktyczny – można tutaj nawet zdobyć papiery nurka ratownika. Na wyciągniecie ręki jest też wypożyczalnia sprzętu do nurkowania i snorkelingu. Dużą popularnością cieszą się wyprawy do wraku statku „SS Thistlegorm”.

Czym się kierować przy wyborze centrów nurkowania?

Jeśli chodzi o nurkowanie w różnych miejscach na świecie, obowiązuje ta sama koncepcja. Niezależnie od tego, czy jesteś na Galapagos, Malediwach, w Australii czy właśnie w egipskim królestwie raf koralowych – Sharm El Sheikh, wszyscy nurkowie, zwłaszcza ci początkujący, muszą dotrzeć do godnych zaufania centrów nurkowych, aby zapewnić sobie bezpieczne i komfortowe warunki do nurkowania.

Aby rozeznać się w ofercie centrów nurkowania, najlepiej oczywiście skorzystać z informacji internetowych. Warto zwrócić uwagę na rankingi, a takie można znaleźć między innymi na wspomnianej stronie TripAdvisor. Przede wszystkim także na opinie użytkowników, którzy już mieli okazję odwiedzić dany ośrodek. Pod uwagę brać trzeba każdorazowo doświadczenie instruktorów, zakres świadczonych usług (zwłaszcza dydaktycznych) jak i cenę. Niestety, nie zawsze niska cena świadczy dobrze o jakości. Tanie rozwiązania mogą się przekładać na stan łodzi czy innego wyposażenia. Na pierwszym miejscu zawsze powinno być jednak bezpieczeństwo! 

Autor: Krzysztof Kołodziejczyk

Poprzedni

Życie nocne w Sharm el Sheikh – bary, restauracje, dyskoteki

Terrazzina Beach w Sharm El Sheikh – położenie, dojazd, atrakcje

Następny

Dodaj komentarz