Meczet Al Mustafa – zwiedzanie największej świątyni islamskiej w Sharm el Sheikh

Tagi , , , , , , ,

W Egipcie na odwiedzających czekają nie tylko pamiątki starożytności i cuda natury, ale też wspaniała architektura. Jednym z jej przykładów jest Meczet Al Mustafa stojący w centrum miasta Sharm el Sheikh – jednego z najpopularniejszych kurortów turystycznych w Egipcie. To imponująca budowla, która powstała niespełna 20 lat temu. Chociaż nie jest zabytkiem, to robi naprawdę ogromne wrażenie i jest warta odwiedzenia. Nie bez powodu uznaje się ją za najpiękniejszą świątynię w Egipcie.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Największa islamska świątynia w Sharm el Sheikh

Miejscowość Sharm el Sheikh jest typowo turystycznym kurortem. Warto jednak czasami wyjść poza mury hotelu i zwiedzić miejsca oddalone od wybrzeża. Mustafa Mosque, czyli Meczet Al Mustafa w Sharm el Sheikh, jest największą świątynią islamską w mieście i z całą pewnością jedną z najpiękniejszych budowli w całym Egipcie. Meczet leży w północnej części turystycznej miejscowości Sharm el Sheikh, z dala od hoteli. Znajduje się w rejonie Sharm Delta, w centrum dzielnicy Al-Nour. Zaledwie kilka kroków dzieli go od zabytkowego Starego Miasta nazywanego przez miejscowych Shoa el Adam i jedynie 10 minut taksówką od Naama Bay na wybrzeżu. Choć meczet stoi nieco na uboczu, to nie sposób go nie dostrzec. Od momentu ukończenia budowli majestatyczna świątynia zdominowała miejski krajobraz. Już z zewnątrz robi ogromne wrażenie nie tylko ze względu na swój rozmiar.

Meczet Al Mustafa został zbudowany dzięki darowiznom mieszkańców, a jego budowa kosztowała łącznie ponad 30 milionów funtów egipskich, co w przeliczeniu na złotówki daje około 6 milionów. Wzniesiono go całkiem niedawno, bo w 2008 roku. Jednak zarówno architektura świątyni, jak i jej otoczenie oraz panująca tam atmosfera sprawiają wrażenie, jakby stał w tym miejscu od wieków. Meczet nie jest może typową atrakcją turystyczną, bowiem na co dzień służy miejscowym jako miejsce modlitw i kultu Allaha. Ze względu na wspaniałą architekturę stał się dla odwiedzających miasto nie lada atrakcją. Podczas pobytu w Sharm el Sheikh warto dopisać go do listy miejsc wartych odwiedzenia i wstąpić tu, chociażby po to, by obejrzeć świątynię z zewnątrz i przespacerować się po okolicy.

Al Mustafa Mosque – arcydzieło islamskiej architektury

Monumentalna i elegancka kamienna świątynia jest mniejszą wersją meczetu stojącego w Kairze. Reprezentuje charakterystyczną, typową dla tego regionu architekturę islamską, pełną misternych zdobień, złoceń i przykuwających wzrok detali. Budowlę zaprojektował egipski architekt Fouad Tawfik Hafez całkowicie za darmo. Na pierwszy rzut oka meczet bardziej przypomina pałac niż świątynię, a cała budowla jest idealnym przykładem stylu fatymidzkiego – popularnej w Egipcie, nieco eklektycznej mieszanki stylów: romańskiego, bizantyjskiego oraz arabskiego.

Meczet zbudowano na planie kwadratu i zwieńczono okazałą kopułą, której towarzyszą dwa imponujące, strzeliste minarety o wysokości kilkudziesięciu metrów. Całkowita powierzchnia świątyni to około 3200 stóp, czyli prawie 1000 metrów kwadratowych, a do jej wnętrza prowadzą ciężkie, drewniane wrota. Na drewnianym sklepieniu można dostrzec ręcznie wyryte napisy – to 99 imion Allaha oraz wersety z Koranu. Na lewo od głównej bramy wejściowej mieści się niewielka biblioteka. Można tam znaleźć broszury w kilku językach na temat Islamu i samej świątyni. Budynek otacza rozległy dziedziniec z portykiem i studnią, ogród oraz okazałe palmy, dzięki którym cały kompleks jest niezwykle fotogeniczny. Po zachodzie słońca kamienna fasada świątyni jest pięknie podświetlona, dziedziniec oświetlają stojące wokół latarnie.

Meczet Al Mustafa w Sharm el Sheikh – zwiedzanie

Meczet jest zazwyczaj otwarty 7 dni w tygodniu przez całą dobę. Równie dobrze można go odwiedzić za dnia, co wieczorem. Najlepiej zaplanować wizytę poza godzinami modlitwy, można wówczas swobodnie wejść do środka i uwiecznić wnętrze świątyni na zdjęciach. Zwiedzanie meczetu nie wymaga zakupu biletów i jest całkowicie bezpłatne. Kolejki się tutaj raczej nie zdarzają, jednak w sezonie można spodziewać się tłumów turystów. Budowla jest sporych rozmiarów, ale godzina w zupełności wystarczy na zwiedzenie całości. Tuż obok meczetu mieści się suk, czyli pasaż handlowy, w którym można kupić pamiątki, świeże owoce, napoje i lokalne przekąski. Wokół jest też sporo miejsc parkingowych, więc można śmiało przyjechać samochodem. Niestety nie ma tu zbyt wiele cienia, dlatego warto pamiętać o nakryciu głowy.

Jak w większości islamskich świątyń panują tu określone zasady, które z szacunku dla mieszkańców i ich religii należy przestrzegać. Przede wszystkim, jak zapewne nietrudno się domyślić, wymaga się odpowiedniego stroju. Kobiety powinny mieć zakrytą głowę i zrezygnować z odkrywania ciała, skąpe czy wyzywające ubrania nie wchodzą tutaj w grę. W przypadku mężczyzn wymagania nie są aż tak surowe, wskazuje się jednak na założenie długich spodni. Do meczetu należy wchodzić na boso, pozostawiając buty w przeznaczonym do tego miejscu przy wejściu. W tym samym miejscu kobiety mogą skorzystać z możliwości bezpłatnego wypożyczenia specjalnych szat służących do zakrycia głowy i ramion. Szaty są tradycyjne, więc świetnie będą się prezentowały na zdjęciach.

Po przekroczeniu progu meczetu oczom ukazuje się proste i skromne, ale piękne wnętrze, które jest w stanie pomieścić tysiące wiernych. W przeciwieństwie do kościołów chrześcijańskich ciężko dostrzec tu bogactwo. Ściany nie ociekają złotem, nie ma nawet typowych dla kościołów ławek – wyznawcy Islamu modlą się na kolanach. Jasną, marmurową podłogę ozdabiają piękne, ręcznie tkane dywany, które zostały wykonane specjalnie dla meczetu przez orientalnych tkaczy. Za dnia do wnętrza sączy się światło wpadające przez duże okna ozdobione barwnymi witrażami, a po zmroku uroku dodają mu lampy gazowe subtelnie oświetlające świątynię.

Sprawdź także nasz artykuł o wycieczce do Jerozolimy i Betlejem z Sharm el Sheikh!

Autor: Agnieszka Muczyn

Poprzedni

Wspinaczki na szczyty górskie z Sharm el Sheikh – co warto wiedzieć?

Wynajęcie samochodu w Sharm El Sheikh – co warto wiedzieć?

Następny

Dodaj komentarz