Kolacja w namiocie Beduinów – co musisz wiedzieć?

, Tagi , ,

Beduini to plemiona wędrujące po Morzu Czerwonym i Półwyspie Synaj. Kolacja w namiocie Beduinów pozwala na poznanie tamtejszej kultury i zwyczajów. Jest to również pokaz stylu życia, co może być niebywale cennym doświadczeniem. Noc na pustyni ma swój niepowtarzalny urok. Namioty, w których przyjmuje się turystów, leżą na najpiękniejszych pustyniach. Z piasków wyłaniają się pagórki, które tworzą piękne formacje skalne.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Jak wygląda kolacja w pustynnym obozie Beduinów?

Kolacja w obozie zorganizowana jako pokaz stylu życia i kultury Beduinów. Jest to doświadczenie, które stanowi wprowadzenie do zobaczenia prawdziwego życia tamtejszych ludzi. W namiocie najczęściej rozstawione są niskie stoliki, a mężczyzna w galabii podaje herbatę. Z kolei na zewnątrz namiotu, można dostrzec pasące się w pobliżu wielbłądy.

Powitanie

Beduini witają gości bardzo serdecznie. Turyści siadają na wygodnych i pięknie haftowanych dywanach, a następnie częstuje się ich tradycyjną, słodką herbatą. Napój jest mieszanką czarnej „herbaty gunpowder” z pustynnymi ziołami, takimi jak marmaraya i habak, to smaki podobne do tymianku i mięty.

Kolacja w namiocie Beduinów

W środka namiotu można skosztować wykwintnej kolacji w formie bufetu. Popularne kurczak i kofta grilluje się bezpośrednio na węglu, a ryż i ziemniaki gotuje się na ogniu węglowym. Podawany na miejscu chleb beduiński jest świeżo upieczony. Podaje się go z parujących naczyń na talerz, a podczas jedzenia wręcz rozpływa się w ustach.

Przebieg kolacji

Turystyków zabierają sprzed hoteli specjalne wozy z napędem 4×4. Takie pojazdy są najlepsze do przejazdu przez pustynię. Trasa do namiotów wiedzie przez największe cuda pustyni. Po przyjeździe do centrum wycieczki, turystów wita kawa, a także tradycyjne potrawy.

Kolację przyrządza się przeważnie na zewnątrz namiotu w specjalnie wykopanym dole, który służy za ognisko do pieczenia. Ten popularny w tamtych stronach sposób na gotowanie potraw to Zarab. Gdy ogień, który został rozpalony w dole, przygasa, wówczas tam są wkładanie naczynia z żywnością. Wszystko zasypuje się szczelnie piaskiem i zostawia tam do momentu, w którym uzna się, że potrawy są gotowe. Jedzenie przenosi się do namiotu, w którym na specjalnym stole poustawiano wcześniej przygotowane przekąski i sałatki. Do tego wszystkiego Beduini przygrywają swoje pieśni i skoczne piosenki.

Czego jeszcze można spróbować?

Na miejscu można spróbować swoich sił w przejażdżce na wielbłądzie, zrobić tatuaż z henny, przebrać się w tradycyjny strój nawiązujący do tamtejszej kultury i oczywiście kupić pamiątki.

Wycieczka na pustynię z uwzględnieniem kolacji w namiocie Beduinów jest świetnym pomysłem, który pozwala na zdobycie wspaniałych doświadczeń. Chwile w namiocie będą niezapomniane!

Kiedy najlepiej wybrać się na wycieczkę na pustynię?

Wybierając się na wycieczkę na pustynię, warto wiedzieć, czego można się spodziewać. W większości przypadków wiosna, a także jesień to najlepszy czas na wizytę na pustyni. Latem jest bardzo gorąco i nie wszyscy mogą dobrze znosić podróże w upale. Wybierając się na wycieczkę do namiotu Beduinów, nie wolno zapomnieć o wodzie pitnej. Zanim wsiądzie się do samochodu wycieczkowego, należy zabrać ze sobą parę butelek wody. Oczywiście na pustyni są punkty, gdzie można zaopatrzyć się w wodę, lecz przeważnie napoje są tam bardzo drogie.

Oczywiście większość wycieczek jest organizowana z uwzględnieniem potrzeb turystów, jednak warto się upewnić co do przebiegu podróży. Lokalni mieszkańcy wiedzą, kiedy można podróżować na pustynię, a kiedy lepiej tego unikać. Beduini od dziecka wiedzą jak rozpoznawać pogodę, dzięki czemu unikają niedogodności.

Czego można się spodziewać po kolacji w pustynnym obozie Beduinów? – co jest częścią wycieczki?

Kolacja w namiocie Beduinów to jedna z popularniejszych atrakcji oferowanych dla turystów podczas zwiedzania Półwyspu Synaj. Poniżej przedstawiono gwarantowane atrakcje, których można się spodziewać bez względu na biuro podróży, czy stronę internetową, z której wykupiło się przejazd:

 • przewodnik rozmawiający w języku angielskim
 • zwiedzanie najciekawszych formacji skalnych pustyni
 • kolacja w namiocie
 • jazda quadem z napędem 4×4
 • zobaczenie jak przygotowywane jest jedzenie
 • słuchanie tradycyjnych pieśni Beduinów
 • jazda na wielbłądzie i robienie tatuaży henną
 • palenie sziszy lub fajki
 • jazda samochodem po pustyni
 • kupienie pamiątek
 • noc w namiocie
 • przymierzenie tradycyjnego beduińskiego stroju i zrobienie w nim zdjęć

Przydatne informacje na temat wycieczki na pustynię

 • Wiele biur podróży i stron internetowych oferuje wycieczki na kolację w namiotach Beduinów. Większość z nich ma bardzo korzystne oferty, które warto rozważyć.
 • Na pustyni przeważnie kilka miejsc jest przeznaczonych specjalnie dla samochodów z turystami. Daje to dużą swobodę zwiedzającym.
 • Przed kolacją organizowana jest wycieczka, dzięki której turyści mogą podziwiać formacje skalne i naturalne rzeźby terenu.
 • Na miejscu można założyć tradycyjny ubiór i zrobić sobie w nim zdjęcia.
 • W czasie Ramadanu oraz w inne dni postu, trasa wycieczki, którą wyznaczono na początku, może ulec zmianie. Należy pamiętać, że niektóre występy rozrywkowe na żywo i napoje alkoholowe nie będą serwowane.
 • W namiotach dostępne są również dania wegetariańskie i wegańskie.
 • Decydując się na samodzielne zwiedzanie w czasie upałów, zaleca się pozostawanie na głównych drogach utwardzonych, ponieważ są one okresowo patrolowane.
 • Na wycieczkę po pustyni należy zabrać wygodne obuwie i unikać wielkich bagaży. Nie można zabierać też zwierząt.
 • Jedzenie przygotowywane jest zawsze ze świeżych produktów uprawianych na tamtejszej roli lub hodowanych lokalnie zwierząt. Beduini są bardzo dumni ze swojej kuchni, dlatego też wspólne posiłki postrzegają jako wyjątkowe wydarzenia.
Poprzedni

Wycieczka z Sharm el Sheikh do Kairu wraz ze zwiedzaniem Piramid

Zwiedzanie Kolorowego Kanionu i Blue Hole – jak samodzielnie zroganizować wycieczkę?

Następny

Dodaj komentarz