Wycieczka z Sharm el Sheikh do Kairu wraz ze zwiedzaniem Piramid

, Tagi , , , , , , , , , , , ,

Kair jest stolicą i największym miastem w Egipcie. Od dawna jest także centrum życia politycznego i kulturalnego regionu. Ze względu na przewagę architektury islamskiej nazywany jest „miastem tysiąca minaretów”. Jeśli chodzi o zabytki, to niewiele miast może konkurować z Kairem. To miasto, które podróżnicy kochają i nienawidzą w równych proporcjach. Hałas, spory ruch uliczny oraz piasek mogą sprawić, że pierwsza wizyta może nieco rozczarować. Jednak stolica Egiptu ma wiele do zaoferowania. Żadna wycieczka do Egiptu nie jest kompletna bez pobytu w mieście, które Arabowie nazywają Umm al-Dunya – Matka Świata. Główną atrakcją turystyczną, są piramidy w Gizie. Jednak samo miasto posiada wiele innych ważnych zabytków. Aby pomóc zorganizować wycieczkę do Kairu i zaplanować czas, warto skorzystać z naszej listy najlepszych atrakcji w Kairze.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie leży Kair?

Kair to największe miasto Bliskiego Wschodu i Afryki, które położone jest w pobliżu delty Nilu. Zajmuje obszar 606 km2. Leży w północnym Egipcie, około 120 km na zachód od Zatoki Sueskiej i Kanału Sueskiego, 165 km na południe od Morza Śródziemnego. Miejsce to zasiedlono ponad 6 000 lat temu.

Jak dostać się z Sharm el Sheikh do Kairu?

Odległość pomiędzy Sharm el Sheikh a Kairem wynosi 508 km. Jeśli planujesz wypożyczyć samochód to podróż nie powinna trwać dłużej niż 6 h trasą 50M i Suez/Rd.

Najtańszym sposobem dotarcia z Sharm el Sheikh do Kairu jest autobus, który kosztuje około 70 zł za osobę. Podróż trwa mniej więcej 7,5 h. Przewozy autobusowe obsługiwane są przez firmę Go Bus Egypt.

Z kolei najszybszym ale i najdroższym sposobem dotarcia z Sharm el Sheikh do Kairu jest lot bezpośrednim samolotem. Cała podróż łącznie z dojazdem do centrum linią metra nr 3 zajmuje około 2,5 h. Koszt waha się od 270 zł do nawet 1 100 zł.

Zwiedzanie Narodowego Muzeum Egipskiego w Kairze, bilety, co warto wiedzieć?

Narodowe Muzeum Egipskie jest najstarszym muzeum archeologicznym na Bliskim Wschodzie. Mieści się w nim największa kolekcja starożytnych pamiątek po faraonach na świecie. Muzeum zostało założone w 1835 roku. Początkowo antyki gromadzono w magazynach, później przeniesiono je do innego budynku w Cytadeli Saladyna (Kairskiej). W 1857 roku, francuski archeolog August Mariette postanowił utworzyć na podstawie zgromadzonych zbiorów Muzeum Sztuki Egipskiej. Było to pierwsze tego typu muzeum na całym Bliskim Wschodzie. W 1880 roku przeniesiono je do Gizy do Pałacu Isma’ila Paszy. Obecnie Muzeum Egipskie ma siedzibę w charakterystycznej, pudrowo-różowej rezydencji w centrum Kairu.

Większość wystawionych tu antyków została znaleziona w grobowcu Tutanchamona. Grobowiec odkrył Howard Cartera w Dolinie Królów w 1922 roku. Wewnątrz znajdowały się największe oraz najbardziej cenne przedmioty, które zostały kiedykolwiek znalezione w egipskim grobowcu. Do najważniejszych znalezisk należą m.in.: maska pośmiertna Tutenchamona, sarkofagi, biżuteria egipska, lwi tron faraona oraz jego fascynująca kolekcja garderoby. Muzeum Egipskie znajduje się tuż obok Midan Tahrir, centralnego placu w centrum Kairu. Bilet wstępu dla osoby dorosłej kosztuje 200 funtów egipskich (w przeliczeniu około 48 zł).

Sala Mumii – Kair czy warto zwiedzić?

Sala Królewskich Mumii z królowymi i faraonami to kolejna atrakcja Kairu, którą warto zobaczyć. Znajduje się tu 27 mumii. Niektóre z nich są bardzo dobrze zachowane, z zębami, włosami i paznokciami. Wejście do Sali Mumii kosztuje około 100 funtów egipskich. Dla studentów są zniżki. 

Kair – co warto zwiedzić?

Kompleks Al-Azhar

Kompleks Al-Azhar składa się z meczetu oraz najstarszego uniwersytetu na świecie. Meczet w 970 roku ufundował Dżawhar As-Sikilli – fatymidzki zdobywca Egiptu. Jest to przepiękny kompleks budynków i jeden z najlepiej zachowanych meczetów w mieście. Dodatkowo to także jeden z najstarszych uniwersytetów na świecie – kalif El-Aziz nadał mu status uniwersytetu w 988 roku. Obecnie Uniwersytet Al-Azhar jest wiodącym centrum teologicznym świata islamskiego. Z centralnego dziedzińca roztacza się najlepszy widok na pięć minaretów meczetu, które wieńczą budynek. Po drugiej stronie dziedzińca znajduje się główna sala modlitewna o powierzchni 3000 m2. Przednia część budynku jest oryginalna, natomiast tylna została dobudowana przez Abd el-Rahmana. Kompleks Al-Azhar Al-Azhar znajduje się w samym sercu islamskiej dzielnicy Kairu, łatwo do niego dotrzeć taksówką.

Stary Kair – dzielnica koptyjska

Stary Kair to mała dzielnica, wypełniona kościołami oraz krętymi uliczkami. Położona jest w obrębie murów, gdzie rzymski cesarz Trajan po raz pierwszy zbudował fortecę przy Nilu. Fragmenty rzymskich wież wciąż górują nad główną ulicą tej dzielnicy. Muzeum Koptyjskie zawiera wiele informacji na temat wczesnego okresu chrześcijaństwa w Egipcie. Znajduje się w nim także jedna z najlepszych kolekcji sztuki koptyjskiej w Egipcie. Obok położony jest również tzw. Kościół Zawieszony pw. Najświętszej Marii Panny pochodzący z końca III wieku. W dzielnicy koptyjskiej znajduje się także Synagoga Ben Ezry. Co ciekawe, pierwotnie mieszczący się tu kościół koptyjski został sprzedany tutejszej społeczności żydowskiej, aby pozyskać środki na zapłacenie podatków nałożonych na Koptów. Synagogę nazwano imieniem XII-wiecznego rabina – Abrahama Ben Ezry, który ją odnowił. Do Starego Kairu najłatwiej dostać się jadąc metrem do stacji Mar Girgis.

Khan el-Khalili

Khan el-Khalili to jeden z największych i najbarwniejszych na świecie bazarów. Ten souq / souk (bazar) składa się z wielu wąskich uliczek, wypełnionych barwnymi straganami. Nazwa tego targowiska pochodzi prawdopodobnie z 1382 roku, kiedy to emir Al-Chalili zbudował w tym miejscu duży karawanseraj, czyli zajazd i targowisko w jednym. Na bazarze pełno jest stoisk z tanimi obrazkami z papirusu oraz plastikowymi piramidami na wystawie. Z pewnością jest to najlepsze miejsce do odwiedzenia, aby kupić tradycyjne produkty pochodzące z Egiptu.

Cytadela Kairska 

Cytadela w Kairze, położona jest na wzgórzu Dżabal al-Mukkatam. Została zbudowana przez sułtana Egiptu – Saladyna w 1176 roku. Oryginalne budynki niestety nie zachowały się do dziś, z wyjątkiem wschodnich murów zewnętrznych. Przez wieki, liczni władcy wykonali w cytadeli liczne przebudowy i modyfikacje. Cytadela Kairska bywa także nazywaną cytadelą Saladyna. Obecnie znajduje się tu duży kompleks muzealny Meczet Muhammada Ali jest najsłynniejszym zabytkiem i najpopularniejszym miejscem wśród turystów. Bywa on nazywany „Alabastrowym Meczetem”. Meczet zbudowano na polecenie Muhammada Alego w latach 1824–1848. Innym ważnym powodem, dla którego warto odwiedzić cytadelę Saladyna, są malownicze widoki na miasto. Na północny wschód od meczetu Muhammada Ali znajduje się meczet An-Nasira Muhammada, który zbudowano w latach 1318-35.

Muzeum Sztuki Islamskiej

Muzeum Sztuki Islamskiej w Kairze posiada jedną z najważniejszych kolekcji sztuki bliskowschodniej na świecie. Jest to także największe tego typu muzeum na świecie. Niestety w 2014 roku, w wyniku ataku terrorystycznego i uszkodzeń budynku, muzeum zostało zamknięte dla turystów. Obecnie można tu podziwiać m.in.: osmańskie kafelki, szkło, wyroby z metalu, ceramikę dynastii królewskiej – Ajjubidz, freski, drewniane inkrustacje, monety, rzeźbione marmurowe nagrobki, piękne dywany i wiele innych pamiątek. 

Wieża Kairska

Wieża Kairska to wieża telewizyjna, która znajduje się na wyspie Zamalek. Jej budowa trwała 5 lat i została zakończona w 1961 roku. Ma ona 187 metrów wysokości i przypomina kwiat lotosu. Co ciekawe, jest ona o 43 metry wyższa od Wielkiej Piramidy w Gizie. Na jej szczycie znajduje się platforma widokowa i restauracja Sky Garden, która oferuje wspaniałe widoki. Najlepiej udać się na szczyt późnym popołudniem lub wieczorem. 

Park Al-Azhar

Park Al-Azhar zbudowano na miejscu dawnego wysypiska śmieci. Otwarto go w 2005 roku jako miejsce, gdzie można odpocząć od hałasu i zanieczyszczeń w centrum Kairu. Bujne ogrody zaprojektowano zgodnie z islamskimi wzorami geometrycznymi. W parku Al-Azhar znajdują się liczne fontanny, ścieżki, palmy, sad oraz place zabaw dla dzieci. W sumie jest tam 325 odmian roślin, które są oznakowane i opisane.  Z parku można podziwiać łądne widoki na Cytadelę i Meczet Mohameda Ali (szczególnie w nocy, kiedy wiele zabytków jest ładnie oświetlonych).

Rejs po Nilu w Egipcie – czy warto?

Ze swoimi wspaniałymi piramidami, wielkimi świątyniami i znanej na całym świecie rzece Nil, Egipt jest miejscem wartym poznania. Rejs po Nilu wciąż jest jednym z najlepszych sposobów na zwiedzenie najważniejszych zabytków Egiptu. Popularność rejsów wynika głównie ze względów praktycznych. Większość najważniejszych starożytnych budowli oraz świątyń znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Nilu.

Cena rejsu po Nilu zależy od czasu jego trwania. Podczas takiego rejsu jest możliwość zwiedzania znajdujących się przy rzece zabytków. Im dłuższy rejs tym więcej atrakcji znajduje się na takiej trasie. Jeśli jest to rejs dwudniowy to ceny zaczynają się od $190. Rejsy kilkudniowe na luksusowych statkach mogą kosztować nawet $1200.

Słynne Piramidy w Gizie

Piramidy w Gizie są jednym z Siedmiu Cudów Świata. Przez tysiące lat były najwyższymi konstrukcjami na świecie stworzonymi przez człowieka. Piramidy te zachwycają podróżnych od wielu wieków i nadal są jedną z głównych atrakcji Egiptu. Pomimo upału, kurzu i turystycznego zgiełku, nie można przegapić ich zobaczenia.

Piramidy w Gizie – jak dojechać?

Płaskowyż na którym zbudowano piramidy znajduje się na obrzeżach Gizy, około 13 kilometrów na południowy zachód od centrum miasta. Najlepszym i najszybszym sposobem dotarcia do Piramid jest taksówka. Podróż taksówką trwa około 20 min i kosztuje od 30 – 60 funtów egipskich. Do tego wyjątkowego miejsca można także dojechać autobusem (w około 1 h) lub mikrobusem (około 40 minut). Bilety autobusowe kosztują zaledwie 2 funty egipskie. 

Piramidy w Gizie – zwiedzanie

Piramida Cheopsa – zwana także Wielką Piramidą lub Piramidą Khufu – jest największą piramidą w kompleksie piramid w Gizie. Jej wnętrze z wąskimi przejściami można zwiedzać. Wewnątrz znajduje się komora grobowa z sarkofagiem. Nieco dalej na południe, na płaskowyżu znajdują się kolejne warte zobaczenia piramidy. Są to m.in.: Piramida Chefrena z wewnętrznymi tunelami, do których można wejść oraz nieco mniejsza Piramida Mycerinusa (Piramida Menkaure).

Jeśli chcesz zobaczyć Piramidy w Egipcie, ale nie chcesz wchodzić do środka to możesz zobaczyć je z daleka całkowicie za darmo. Natomiast, aby zobaczyć je z zewnątrz z bliska musisz jednak kupić bilety. Bilet wstępu do kompleksu Piramid w Gizie kosztuje około 200 funtów egipskich za bilet normalny. Jet to cena wyłącznie za wstęp na teren kompleksu. Zwiedzanie poszczególnych grobowców jest dodatkowo płatne. 

Kair – zwiedzanie Piramidy Cheopsa

Najsłynniejszą Piramidą w Egipcie jest oczywiście Wielka Piramida znana także jako Piramida Cheopsa. Koszt biletu zwiedzania Wielkiej Piramidy to 400 funtów egipskich za bilet normalny. Do tej ceny trzeba doliczyć jeszcze koszt wejścia na teren kompleksu. 

Grobowiec królowej Meresankh III – wnuczki władcy Egiptu – Cheopsa

Kolejną atrakcją kompleksu w Gizie jest możliwość zwiedzania Grobowca królowej Meresankh III. Koszt zwiedzania grobowca to 50 funtów egipskich.

Kair – zwiedzanie Muzeum Łodzi Słonecznych Chufu i Piramidy Cheopsa

Ciekawą opcją zwiedzania Piramid jest łączony bilet, który pozwala na wstęp do Wielkiej Piramidy, zwiedzanie muzeum oraz wejście na teren kompleksu piramid. Koszt takiego rozwiązania, który jest bardzo często wybierany przez turystów, to 600 funtów egipskich.

Godziny otwarcia Piramid w Gizie

Lato (kwiecień – wrzesień) 8:00 – 17:00; Zima (październik – marzec): 8:00 – 16:00. Ostatnie bilety wydawane są na godzinę przed zamknięciem. Na zwiedzanie Piramid w Gizie warto przeznaczyć co najmniej 3 godzin do nawet pół dnia. Jest to czas, który pozwoli Ci na zobaczenie wszystkich piramid, wejście do środka jednej z nich i odwiedzenie Muzeum Łodzi Słonecznych. 

Wielki Sfinks w Gizie – zwiedzanie

Wielki Sfinks znajduje się na terenie kompleksu piramid w Gizie. Jest to największy posąg monolityczny na świecie. Ma on niecałe 73 metry długości, 1903 metrów szerokości i 20,22 metry wysokości. Jest to najstarsza znana rzeźba monumentalna. Powszechnie uważa się, że została zbudowana przez starożytnych Egipcjan, za panowania faraona Chephrena (ok. 2558 – 2532 p.n.e.). Wielki Sfinks jest to wapienny posąg, który przedstawia mityczne stworzenie z ciałem lwa i głową człowieka. Jest on narodowym symbolem Egiptu, zarówno starożytnego, jak i tego współczesnego. Od wieków inspiruje poetów poetów, uczonych, poszukiwaczy przygód oraz turystów. W 1979 roku Wielkiego Sfinksa pisano na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Cena biletu normalnego, aby zobaczyć Sfinksa z bliska wynosi 200 funtów egipskich. 

Kiedy najlepiej odwiedzić Kair?

Najlepszym czasem na odwiedzenie Kairu jest okres pomiędzy październikiem a kwietniem. Wtedy to pogoda jest stabilna, jest słonecznie, nie ma upałów i wielu turystów. Kair leży blisko pustyni, co gwarantuje małą ilość opadów w ciągu całego roku. Od około maja robi się nieznośnie gorąco. Latem temperatury często przekraczają 45°C. Zwiedzanie w tej temperaturze jest bardzo męczące i niebezpieczne. Jeśli możesz odwiedzić Kair wyłącznie latem, to zaplanuj zwiedzanie we wczesnych godzinach porannych, wtedy to jest najchłodniej. Szczyt sezonu turystycznego w Kairze przypada na okres od grudnia do lutego, zwłaszcza w trakcie trwania przerwy świąteczno-noworocznej. Nie zapomnij zarezerwować hotelu i biletów wstępu do różnych atrakcji z wyprzedzeniem, jeśli planujesz wizytę w Kairze w tym czasie!

Autor: Magdalena Łydka

Poprzedni

Rejs łodzią do Ras Muhammad z opcją nurkowania – jak zorganizować wyjazd?

Kolacja w namiocie Beduinów – co musisz wiedzieć?

Następny

Dodaj komentarz