Egipt dla wielu podróżnych z naszego kraju staje się coraz popularniejszym miejscem – idealnym do spędzenia wakacji. Jednym z najważniejszych kurortów stało się miastko Sharm el Sheikh. Choć zamieszkuje je jedynie 40 tysięcy mieszkańców, to w sezonie letnim miasteczko zamienia się w tętniącą życiem metropolię. Głównie wynika to obecności najlepiej rozwiniętej infrastruktury turystycznej oraz całego szeregu malowniczych plaż, na których turyści mogą do woli wypoczywać. Jednocześnie można takie wczasy sobie nieco urozmaicić. Mowa tu przede wszystkim o możliwości zorganizowania sobie wycieczki na Górę Synaj, albo wycieczki do Jerozolimy i Betlejem. Góra Synaj to jedno z najważniejszych miejsc dla każdego katolika. Co warto wiedzieć o Górze Synaj i jak zaplanować wycieczkę?
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Gdzie leży Synaj?
Góra Synaj, nazywana również Górą Mojżesza jest jedną z najważniejszych gór w całym Egipcie. Podróżni coraz chętniej właśnie ją obierają za główny cel swojej podróży. Góra Synaj jest ważny miejscem kultu religijnego, a także wyjątkowo atrakcyjnym celem podróżniczym. Znajduje się ona w południowej części półwyspu Synaj, na terenie Parku Narodowego Świętej Katarzyny. Wznosi się na wysokość dokładnie 2285 metrów nad poziomem morza. Jest to całkowicie nagi masyw górski. W 2002 roku wpisano ją na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Tradycyjnie już Góra Synaj utożsamiana jest z biblijnym wydarzeniem, gdzie według Starego Testamentu Jahwe przekazał Mojżeszowi kamienne tablice z wypisanym na nich dekalogiem. Tam też zostało zawarte najważniejsze przymierze z całym narodem izraelskim. U samego podnóża Góry Synaj leży zabytkowy Klasztor Świętej Katarzyny, który również można zwiedzać.

Jak dojechać do Góry Synaj z Sharm el Sheikh?
Podróżni przebywający na wymarzonych wakacjach w Sharm el Sheikh mogą zdecydować się na to, by wybrać się na Górę Synaj. Trzeba wiedzieć, że taka podróż może być dość wymagająca. Jednak z pewnością warto się na nią zdecydować. Będzie obfitować nie tylko w niesamowite widoki, ale także w wyjątkowo niezapomniane przeżycia. Jak więc można zorganizować sobie podróż z Sharm el Sheikh do Góry Synaj?
Pierwszą z nich jest skorzystanie z oferty biura podróży. Wszystkie, które tylko posiadają swoje placówki w Sharm el Sheikh mają również w swojej ofercie zorganizowane wycieczki właśnie na Górę Synaj. Wówczas podróżni mogą taką przejażdżkę odbyć wraz z przewodnikiem.
Możemy w taką podróż wyruszyć również na własną rękę. Przede wszystkim konieczne będzie wypożyczenie samochodu z kurortu w Sharm el Sheikh. Turyści będą mieć do pokonania około 203 kilometry, a cała podróż może im zająć około 2,5 godziny. Cały czas muszą oni poruszać się drogą via St. Katherine na północ, aż dojadą oni do pierwszego zjazdu w kierunku Góry Synaj. Cała trasa jest świetnie oznaczona.
Szlaki turystyczne na Górę Synaj
Jeśli podróżni zdecydują się na to, by dostać się na Górę Synaj, muszą oni również przygotować się na to, że nie będzie to najłatwiejsza podróż. Okazuje się bowiem, że po pozostawieniu samochodu na parkingu, będą oni musieli pokonać całą drogę piechotą, by dojść na sam szczyt Góry Synaj. Dla trekkerów i pieszych podróżnych wytyczono szlaki turystyczne, więc to właśnie z nich warto skorzystać. Do najpopularniejszych z nich można zaliczyć:
- Wielbłądzia Ścieżka – to jeden z najłatwiejszych szlaków na Górę Synaj. Nazywany jest on często po prostu Ścieżką Paschy. Rozpoczyna się on niedaleko parkingu, tuż przy Klasztorze Świętej Katarzyny. Jest to szlak nieco dłuższy, jednak jego pokonanie nie powinno sprawiać większych problemów. Na początku wiedzie on przez równinę, a następnie wytyczoną drogą Abbas Buga. Zwykle czas pokonania tej trasy to około 2-3 godziny.
- Ścieżka Pana Naszego Mojżesza – to kolejny szlak za pomocą którego można dostać się na Górę Synaj. Jest to trasa trudniejsza, jednak o wiele szybsza do przejścia. Zwykle podróżni pokonują ją w około 1,5-2 godziny
- Schody Pokutne – Schody Pokutne to jedne z najbardziej popularnych szlaków na Górę Synaj. Ten szlak turystyczny może być zaliczony do najtrudniejszych. Składa się z 3750 stopni. Co więcej, niektóre z nich mogą mieć nawet metr wysokości. Ze Schodami Pokutnymi związana jest również pewna legenda. Zgodnie z nią zostały one wykute w skale w VI wieku przez jednego z mnichów, który miał w ten sposób odpokutować zbrodnię, której się dopuścił.

Zwiedzanie zabytkowego chrześcijańskiego klasztoru Świętej Katarzyny
Klasztor Świętej Katarzyny znajduje się u podnóża Góry Synaj. Jest to najstarszy, do dziś istniejący klasztor chrześcijański. Leży na wysokości 1570 metrów nad poziomem morza. To obiekt, który figuruje na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dla zwiedzających są udostępnione jedynie niektóre z jego części. Podróżni mogą zwiedzić:
- Furtkę w północnym murze Wieży Klebera;
- Dziedziniec, na którym znajduje się studnia Mojżesza;
- Kościół Przemienienia – jest to najstarszy na świecie, wciąż działający kościół;
- Kaplica Krzewa Gorejącego – można ją jednak oglądać tylko i wyłącznie po uzyskaniu zezwolenia;
- Brama Główna – jest ona zamknięta i można oglądać ją tylko z zewnątrz;
- Domek Czaszek – znajduje się w nim szereg poukładanych kości;
- Biblioteka – jest ona niestety zamknięta dla zwiedzających, więc jej podziwianie jest możliwe tylko z zewnątrz;
Ciekawostką jest fakt, że o świcie można usłyszeć w okolicy klasztoru aż 33 uderzenia dzwonu, które mają symbolizować liczbę lat życia Jezusa Chrystusa.
Wycieczki fakultatywne na Górę Synaj od biur podróży – czy warto skorzystać?
Na Górę Synaj można wybrać się korzystając z fakultatywnej wycieczki, która organizowana jest z biurem podróży. Czy więc warto z takiej możliwości skorzystać? Śmiało można powiedzieć, że jest to jedna z najlepszych możliwości, z jakiej podróżni mogą rzeczywiście skorzystać. Wynika to nie tylko z faktu samej organizacji i dojazdu do Góry Synaj z kurortu w Egipcie. Wycieczki fakultatywne z biurem podróży na Górę Synaj organizowane są zawsze z przewodnikiem. W praktyce więc turyści będą mieli okazję zapoznać się jeszcze dokładniej z cała historią Góry Synaj, a także mogą skorzystać z zaplanowanego zwiedzania Klasztoru Świętej Katarzyny. Z pewnością podczas takich wycieczek fakultatywnych będzie można nie tylko o wiele więcej zwiedzić, ale także o wiele więcej się dowiedzieć.

Ile trwa wejście na szczyt Góry Synaj?
Wielu podróżnych może się zastanawiać, ile tak naprawdę zajmie im wejście na samą Górę Synaj. Tak naprawdę ciężko to określić. Wiele zależy od tego, który ze szlaków zostanie wybrany. Wielbłądzia Ścieżka – czyli najłatwiejszy szlak – zajmuje średnio około 3 godziny. Z kolei pozostałe szlaki, które są nieco trudniejsze, okazują się także o wiele krótsze. Zwykle podróżni są wstanie pokonać je w około 2-2,5 godziny.
Parking na Górze Synaj
Turyści, którzy podróżują na Górę Synaj własnym samochodem, nie muszą się martwić o to, że nie znajdą dla siebie miejsc parkingowych. Największy i jednocześnie jedyny parking znajduje się u podnóża Góry Synaj, tuż przy Klasztorze Świętej Katarzyny. Jest to parking darmowy. Od tego parkingu prowadzą szlaki turystyczne na Górę Synaj.
2 komentarze do wpisu „Góra Synaj (Mojżesza) – jak ją zwiedzać?”