Ekoturystyka w Sharm el Sheikh: Ochrona przyrody i zrównoważony rozwój

Tagi , ,

Wakacje w Egipcie to temat, o którym z pewnością słychać dość często. Nie ma też co ukrywać, że wielokrotnie wybór pada na Sharm el Sheikh. Popularność tego kurortu wynika z tego, że jest tanio, blisko, egzotycznie i atrakcyjnie. Spojrzymy sobie jednak teraz na to wszystko z nieco innej perspektywy. Skupmy się na ekoturystyce w Sharm el Sheikh.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Dlaczego ekoturystyka?

Być może wiele osób zastanawia się nad tym, o co chodzi. Najprościej powiedzieć, że cel to minimalizowanie negatywnego wpływu turystyki masowej na środowisko łącznie ze wspieraniem ochrony przyrody i dziedzictwa kulturowego. Ekoturystyka to termin, który można rozłożyć na następujące czynniki:

  • edukacja,
  • szanowanie lokalnej tradycji i kultury,
  • wsparcie lokalnej gospodarki i społeczności.

Bardzo ważne jest też to, że turystyka ekologiczna nie oznacza rezygnowania z luksusu i wygody.

Korzyści dla środowiska i lokalnych społeczności

Ekoturysta to osoba odpowiedzialna. Odpowiedzialna turystyka jest jednoznaczna z zachowaniem przyrody i dzikiej fauny. Zrównoważony rozwój sprawia więc, że możemy mówić o narzędziu, które jest szansą dla środowiska (a nie zagrożeniem). Warto też na to wszystko spojrzeć inaczej. Mianowicie ekoturystyka często związana jest ze wspieraniem lokalnych społeczności. Należy przez to rozumieć choćby promowanie produktów czy organizowanych przedsięwzięć.

Parki narodowe w okolicy Sharm el Sheikh – ochrona unikalnych ekosystemów

To wszystko sprawia, że bardzo ważne jest, aby człowiek zdawał sobie sprawę z tego, co go czeka na miejscu. Świetnym przykładem Park Narodowy Ras Mohammad. Powierzchnia tego parku wynosi 480 km2. Do ustanowienia tego miejsca doszło w 1983 roku. Wiadomo, że celem była ochrona przed zniszczeniami. Tyczy się to ekosystemu, raf koralowych czy morskiego krajobrazu. Teren można podzielić na 345 km2 powierzchni morskiej i 135 km2 lądu. Uwagę przykuwają zielone lasy namorzynowe, które sprawiają, że ryby, ptaki i inne zwierzęta mogą liczyć na schronienie.

Zrównoważony rozwój w turystyce

Czas sobie otwarcie powiedzieć, czym jest zrównoważony rozwój podczas turystyki. Gdyby pojawiały się jakieś wątpliwości, warto wiedzieć, że tego rodzaju rozwój jest przykładem daleko posuniętej odpowiedzialności. Zrównoważoną turystyką określa się formę turystyki i rekreacji, która charakteryzuje się poszanowaniem dla środowiska naturalnego, jak i ludzi, którzy goszczą turystów. Można też mówić o zachowaniu równowagi między korzyściami ekonomicznymi a ochroną środowiska czy lokalnej kultury. Natura i społeczności lokalne – obie sfery są tak samo istotne.

Tego typu działania można określić jako innowacje w turystyce, ale bardziej adekwatne wydaje się mówienie o zwiększonej świadomości. Ludzie cały czas uczą się tego, jak duże znaczenie ma podejmowanie określonych kroków. Można więc powiedzieć, że fakt ten ma przełożenie na przyszłość turystyki zrównoważonej. Choć warto zauważyć, że przyszłość tego rodzaju turystyki jest pewną niewiadomą. Wystarczy pomyśleć sobie choćby o edukacji. Za edukacją powinno skrywać się promowanie zrównoważonych praktyk wśród konsumentów i przedsiębiorstw turystycznych.

Jak Sharm el Sheikh wprowadza innowacje?

Sharm el Sheikh ma prawo kojarzyć się z plażami, ale prawda jest taka, że trzeba patrzeć na to wszystko znacznie szerzej. Osoby zainteresowane historią mają możliwość odkrywania duchowego dziedzictwa regionu. Na turystów czeka choćby jeden z najstarszych klasztorów chrześcijańskich na świecie. Sharm el Sheikh to po prostu odpowiedź na pojawiające się oczekiwania. Turyści mają okazję się przekonać, że są miejsca, gdzie teraźniejszość przenika się z historią.

Historią, która odciska piętno nie tylko na mieszkańcach – jeśli słyszymy, że dany obiekt znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, to tak naprawdę nie trzeba nic dodawać. Oczywiście wokół tego wszystkiego widoczny jest też szeroko pojęty rozwój. Sharm el Sheikh to kurort, który ciągle ewoluuje. To jedyna droga do tego, aby skutecznie odpowiadać na pojawiające się oczekiwania – zwłaszcza najbardziej wymagających.

Aktywności ekologiczne dla turystów

Jeśli chodzi o aspekty ekologiczne, absolutną podstawą wydaje się to, że mamy do czynienia z bliskością chronionych obszarów naturalnych. Można przypuszczać, że fakt ten ma kolosalny wpływ na promowanie właściwych praktyk turystycznych. Ważne jest też to, że odpowiedzialna turystyka to nie jest temat, który powinno się traktować w sposób wybiórczy.

Efekt tego jest taki, że wiele ośrodków wypoczynków podąża w stronę rozwiązań z myślą o środowisku. Wypada też odnotować, że infrastruktura zaprojektowana jest tak, aby zaspokajać oczekiwania turystów z różnych środowisk. Nie wszyscy rozglądają się za luksusowymi hotelami. Z drugiej strony niedrogie zakwaterowanie nie oznacza tego, że nie może być miło i przyjemnie.

Co możesz zrobić, by pomóc?

Zastanawiasz się nad tym, co zrobić, aby mieć wpływ na otaczającą rzeczywistość? Najprościej powiedzieć, że wszystko sprowadza się do wiedzy. Ludzie powinni mieć pojęcie o inicjatywach ekologicznych (możemy mówić choćby o wspomnianych parkach narodowych czy projektach ochrony raf koralowych) i po prostu ta wiedza musi zostać właściwie wykorzystana. Ekologia to coś, do czego należy podejść na 100%. Jednocześnie dobrze byłoby też, aby część z nas skończyła z błędnym przekonaniem, że troska o ekologię oznacza rezygnację z komfortu. Tak naprawdę jest dokładnie odwrotnie – troska o ekologię jest troską o nasz komfort.

Poprzedni

Kuchnia egipska: Kulinarne przygody w Sharm el Sheikh

Jednodniowe wycieczki z Sharm el Sheikh

Następny

Dodaj komentarz