Dwudniowa wycieczka z Sharm el Sheikh do Jerozolimy i Beltejem

, Tagi , , , , , , ,

Choć Europa obfituje w niezwykłą ilość ciekawych miejsc, to jednak coraz więcej z nas poszukuje czegoś bardziej egzotycznego, a co za tym idzie, Egipt stał się dla większości z nas celem naszych podróży. Głównie decydujemy się odwiedzić Sharm el Sheikh. Ten kurort już od lat 80 ubiegłego wieku był jednym z ulubionych kurortów turystycznych wśród Europejczyków. Chętnie korzystali oni bowiem z uroków kąpieli w Morzu Czerwonym. Z roku na rok kurort w Sharm el Sheikh rozwijał się coraz prężniej i przyciągał coraz to większe ilości turystów. Pobyt w Sharm el Sheikh można sobie nieco urozmaicić. Na przykład poprzez zorganizowanie dwudniowej wycieczki z Sharm el Sheikh do Jerozolimy oraz do Betlejem, albo wybranie się na Górę Synaj. Jak taką podróż można sobie zorganizować i co warto zwiedzić w Betlejem i Jerozolimie?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Jak dostać się z Sharm el Sheikh do Jerozolimy i Betlejem?

Turyści przebywający w Sharm el Sheikh z pewnością mogą cieszyć się promieniami słońca i świetnie zaaranżowanym kurortem wypoczynkowym. Nie da się ukryć, że ten egipski kurort spełnia wszystkie wymogi, by spędzić w nim niezapomniane wakacje. Jednocześnie jeśli podróżni znajdą chwilę czasu bądź będą chcieli zwiedzić nieco więcej, mogą oni się zdecydować na to, by odwiedzić miejsca kultu religijnego. Mowa tu chociażby o Jerozolimie lub popularnym Betlejem. Taka podróż będzie z całą pewnością niezapomnianym przeżyciem

Pojawia się jednak pytanie, w jaki sposób można sobie taką podróż zorganizować. Sharm el Sheikh od Jerozolimy dzieli ponad 550 kilometrów. Turyści więc z pewnością nie powinni decydować się na to, by pokonywać tę trasę samochodem. Dodatkowo warto zauważyć, że nie ma również zorganizowanego środku transportu z Sharm el Sheikh, który mógłby turystów w taką podróż zabrać. Wobec tego jakie są możliwości?

Możliwości dostania się z Sharm el Sheikh do Jerozolimy

O ile podróżni nie zdecydują się na to, by skorzystać z oferty biura podróży, wówczas będą oni musieli zdecydować się na samodzielne zorganizowanie sobie przelotów. Z tym jednak nie powinno być większego problemu, gdyż z lotniska w Sharm El Sheikh obsługiwane są loty prosto do Jerozolimy. Takie przeloty zajmują zwykle około 2-3 godziny. Następnie turyści mogą poświecić czas na to, by zaplanować sobie dalszą część podróży do Betlejem. Słynne Betlejem znajduje się jedynie 9 kilometrów od centrum Jerozolimy. Turyści mogą spokojnie zdecydować się na:

  • podróż transportem publicznym – w Jerozolimie prężnie działa świetnie zorganizowana komunikacja miejska. Bilety są również niezbyt drogie, więc turyści śmiało mogą skorzystać z transportu publicznego, by móc dostać się do Betlejem. Z centrum Jerozolimy wystarczy wybrać bus numer 71, który dowiezie nas do przystanku Tunnel Roads. Tam z kolei musimy przesiąść się do autobusu numer 231, który dowiezie nas prosto do samego Betlejem. Taka podróż zajmie podróżnym około 45 minut.
  • podróż wypożyczonym samochodem –  kolejnym sposobem na to, by w dość prosty i szybki sposób dostać się do samego Betlejem jest wypożyczenie samochodu na lotnisku w Jerozolimie. Wówczas podróżni będą mieć do pokonania jedynie 9 kilometrów i cała podróż zajmie im około 26 minut. Wystarczy cały czas poruszać się droga numer 60.

Podroż z Jerozolimy do Betlejem nie jest więc wymagająca i nie powinna sprawić większości podróżnych żadnych problemów.

Zwiedzanie Jerozolimy, gdzie leży Jerozolima?

Jerozolima to jedno z największych miast i administracyjna stolica Izraela. W mieście tym mieszka ponad 800 tysięcy osób. Jerozolima leży pośród Gór Judei i jest to jedno z tych miast, które ma wielowiekową historię. Nie da się ukryć, że miasto to jest prawdziwym ośrodkiem kultu religijnego. Od początku istnienia chrześcijaństwa, judaizmu i islamu, wszystkie te religie powiązane były właśnie z Jerozolimą.

Nowoczesna Jerozolima powstała wokół starożytnego miasta, które obecnie stanowi historyczną część Jerozolimy. Wokół niego rozciągają się współczesne, żydowskie dzielnice, a także wiele centrów biznesowych. Jeśli podróżni zastanawiają się, jak zaplanować zwiedzanie Jerozolimy, to muszą poświęcić na to przynajmniej jeden dzień. W mieście istnieje bowiem wiele zabytków, muzeów i innych atrakcji.

Panorama miasta z Góry Oliwnej

Góra Oliwna to jeden z najważniejszych punktów podczas zwiedzania Jerozolimy. Z górą tą związana jest bowiem większa część historii całego miasta. Góra znajduje się na wschodnim krańcu Jerozolimy i oddziela ona całe miasto od pustyni Judzkiej. Jest to najwyższy punkt w całym mieście i to właśnie z niego rozpościera się rozległa i malownicza panorama na Jerozolimę. Co więcej, panorama Świętego Miasta jest ubarwiona wyjątkowo charakterystyczną kopułą na skale. Podróżni będą zachwyceni widokami, jakie mogą podziwiać z jej szczytu.

Zwiedzanie Bazyliki Grobu Pańskiego w Jerozolimie

Kolejnym ważnym punktem na mapie Jerozolimy jest Bazylika Grobu Pańskiego. Statystycznie jest to miejsce najczęściej i najbardziej odwiedzane przez turystów. Jest ono niezwykle istotne nie tylko ze względu na walory poznawcze, ale przede wszystkim ze względu na kult religijny. Miejsce to jest niezwykle istotne z punktu widzenia każdej religii. Bazylika to została wybudowana na domniemanym miejscu ukrzyżowania Jezusa Chrystusa.

Od czego rozpocząć zwiedzanie Bazyliki Grobu Pańskiego?

Bazylika Grobu Pańskiego i jej zwiedzanie rozpoczyna się od wejścia na dziedziniec bazyliki. Jest to jedyna droga, którą można dostać się do wnętrza świątyni. Tam możemy rozpocząć kroczenie po kolorowych uliczkach i zejść schodkami w dół. Można podziwiać wiele wież zegarowych, dzwonnic oraz obiektów sakralnych, które otaczają cały dziedziniec Bazyliki. Od strony południowej nawy bocznej, będziemy mogli dostać się już do samego wnętrza Bazyliki Grobu Pańskiego. Warto wiedzieć, że bazylika jest otwierana codziennie od godziny 5:50, a zamykana – w zależności od sezonu o godzinie 19:00 lub o godzinie 20:00.

Zwiedzanie Golgoty w Jerozolimie

Dawniej na Golgotę mogliśmy się dostać prosto z Bazyliki Grobu Pańskiego, jednak wejście to zostało kilka lat temu zamurowane. Wobec tego na górę Golgotę będziemy musieli się dostać po prostu okrążając świątynię. Golgota to góra, na której zgodnie z historią dokonywano egzekucji więźniów. Co więcej, na Golgocie zgodnie z przekonaniami żydowskimi pochowano czaszkę Adama. Wejście na Golgotę nie zajmie turystom zbyt wiele czasu, a podziwianie z niej widoków i samo obcowanie z magiczną i dość tajemniczą aurą tego miejsca z pewnością jest jednym z bardziej niezapomnianych przeżyć.

Groby Pańskie w Jerozolimie, zwiedzanie

Groby Pańskie w Jerozolimie znajdują się we wspomnianej już Bazylice Grobu Pańskiego. Jest to niezwykle ważne miejsce z punktu widzenia każdego katolika. To właśnie w tym miejscu Jezus zarówno umarł jak i zmartwychwstał. Warto wiedzieć, że do Grobów Pańskich w Jerozolimie nie dostaniemy się tak prosto.

Panie muszą posiadać pełne odzienie, oczywiście nie chodzi tu o zakrywanie włosów, ale o stosowny ubiór. To samo tyczy się także panów. Dodatkowo konieczne jest również zachowanie należytej ciszy i w miejscu tym nie wolno pod żadnym pozorem robić zdjęć. Zwiedzanie Grobów Pańskich w Jerozolimie najlepiej zaplanować sobie z przewodnikiem lub skorzystać z możliwości wynajęcia auto przewodnika. W ten sposób będziemy mogli zapoznać się jeszcze lepiej z historią tego niesamowitego miejsca i w pełni zrozumieć jego znaczenie dla katolików.

Ściana Płaczu w Jerozolimie

Jerozolima to miasto, które może pochwalić się jedną z najbardziej burzliwych historii jakie tylko mogły mieć miejsce. Nic więc dziwnego, że zwiedzając to miasto znajdziemy wiele miejsc, które mogą nas wprawić w osłupienie lub po prostu wzbudzić mieszane uczucia. Jednym z nich może być Ściana Płaczu. Z pewnością każdy z podróżnych zdążył już o niej usłyszeć, jednak nikt do końca nie wie, jakie ogromne ma ona znaczenie dla wyznawców judaizmu.

Ściana Płaczu zgodnie z założeniami jest jedną z części dawnej Świątyni Jerozolimskiej. Jest to najświętsze miejsce dla żydowskiej społeczności. Jest obecnie miejscem wielu pielgrzymek i modlitw Żydów. Dawniej była ona nazywana Murem Zachodnim. Nie ma tak naprawdę pewności co do tego, czy rzeczywiście jest to fragment zachodniego Muru, który dawniej oddzielał Jerozolimę, czy być może jeden z fragmentów starożytnej świątyni. Obecna ściana płaczu ma aż 57 metrów i jest częścią całego kompleksu świątynnego. Dodatkowo do niej przylega również plac, który ma służyć wiernym do modlitwy.

Co warto wiedzieć?

Warto również wiedzieć, że istnieje także Mała Ściana Płaczu, która jest niewielkim fragmentem muru, zlokalizowanym w muzułmańskiej dzielnicy Jerozolimy. Mała Ściana Płaczu jest bardzo trudno dostępna dla żydowskiej społeczności. Jednak jest ona niezwykle ważna, gdyż znajduje się jeszcze bliżej miejsca, które jest przez nich uznawane za święte. Turyści również mogą udać się pod Ścianę Płaczu, jednocześnie muszą oni pamiętać o tym, że nie mogą oni zakłócać modlitw, jakie się przy niej odbywają.

Zwiedzanie Bazyliki Narodzenia Pańskiego i Groty Narodzenia w Betlejem

Betlejem jest jednym ze świętych miejsc zlokalizowanych około 9 kilometrów od ścisłego centrum Jerozolimy. Turyści podróżując tam powinni się udać przede wszystkim do Bazyliki Narodzenia Pańskiego oraz Groty Narodzenia. Jest to wczesnochrześciajńska bazylika, która jest obecnie jednym z najważniejszych miejsc kultu religijnego w Betlejem.

Bazylikę Narodzenia Pańskiego wzniesiono w IV wieku i na przestrzeni lat wielokrotnie ją przebudowywano. Ma ona pięcionawową strukturę i posiada niezwykle obszerne artium z ogromną cysterną. Turyści powinni przede wszystkim zwrócić uwagę na wspaniale zachowane fragmenty kolumn. Do środka podróżni mogą wejść przez niewielkie drzwiczki i narteks.

Warto wiedzieć!

Dawniej do Bazyliki Narodzenia Pańskiego prowadziły aż trzy bramy. Z samego narteksu turyści będą podążać w stronę bramy z 1227 roku. Koniecznie trzeba zejść do podziemi bazyliki. Można do nich zejść z obu stron platformy przed greckim ikonostasem. Tam z kolei będzie można zwiedzić jedną z najważniejszych części całego kompleksu, którą jest Grota Narodzenia. Wejście do niej znajdziemy we wnętrzu transeptu bazyliki. Sama grota ma kształt prostokąta. Zgodnie z miejscowymi wierzeniami, to właśnie w tym miejscu Maryja urodziła Jezusa i złożyła go w żłobie.

W centralnej części Groty Narodzenia z kolei znajduje się samo miejsce narodzin przyozdobione łacińską gwiazdą wykonaną ze srebra. Grota ta jest całkowicie pozbawiona naturalnego światła, a jedyne poświaty rzucają lampy elektryczne oraz lampy oliwne. Turyści muszą pamiętać o tym, że podczas zwiedzania samej Groty Narodzenia obowiązują ich ścisłe zasady, których muszą przestrzegać. Oczywiście o zasadach turyści zostaną odpowiednio poinstruowani jeszcze zanim rozpoczną zwiedzanie.

Kąpiel w Morzu Martwym, porady, co warto wiedzieć?

Będąc w Jerozolimie nie można również odmówić sobie małych przyjemności. Oczywistym jest fakt, że po całym, ciężkim dniu zwiedzania, turyści muszą znaleźć chwilę na odpoczynek. Jedna z największych atrakcji turystycznych Jerozolimy jest Morze Martwe. Podróżni powinni jednak wiedzieć, że sama Jerozolima nie ma dostępu do morza, a Morze Martwe jest tak naprawdę jeziorem o wyjątkowo wysokim poziomie zasolenia. Jezioro to dodatkowo jest całkowicie bezodpływowe. Co więcej, Morze Martwe znajduje się u historycznym zbiegu trzech państw – Izraela, Jordanii, Palestyny.

Sharm el Sheikh do Jerozolimy - Sól na wybrzeżu Morza Martwego
Sól na wybrzeżu Morza Martwego licencja: shutterstock/By Alina Kazbekova

W historii Morza Martwego można spotkać się z jego wieloma nazwami. Często było ono nazywane Morzem Diabelskim czy Jeziorem Asfaltowym. Warto również wiedzieć, że Morze Martwe wysycha! W ciągu ostatnich 40 lat jego powierzchnia zmniejszyła się o prawie 40%. Ciekawostką jest jednak fakt, że w Morzu Martwym może pływać każdy, a nawet i takie osoby, które pływać po prostu nie umieją. Dlaczego? Wynika to z ogromnego poziomu zasolenia, które sprawia, że każdy kto wejdzie do wody i tak będzie się spokojnie utrzymywał na jej powierzchni.

SPA w Morzu Martwym?

Dodatkowo warto wspomnieć również o tym, że wody i błoto z Morza Martwego zyskało sobie popularność na całym świecie. Wynika to z leczniczych właściwości. Panie z pewnością wiedzą, że błoto z morza martwego jest składnikiem wielu kosmetyków. Pamiętajmy jednak o tym, że tuż przy samym wejściu do tego akwenu znajduje się regulamin, który powinniśmy dokładnie przestudiować.

Morze Martwe – zakazy

Nie da się ukryć, że pływanie w Morzu Martwym niczym nie przypomina pływania w żadnym innym, tradycyjnym zbiorniku wodnym. Wiele znajdziemy tam zakazów. Wszystko jednak ustalono w trosce o bezpieczeństwo podróżnych. Nie wolno pod żadnym pozorem nurkować w Morzu Martwym, ani także wskakiwać do wody. Dodatkowo podczas każdej kąpieli trzeba również pamiętać o odpowiednim nawadnianiu organizmu, gdyż wysokie zasolenie Morza Martwego może być niekorzystne dla naszego zdrowia. Warto mieć więc zawsze butelkę wody ze sobą.

Góra Synaj (Mojżesza) – jak ją zwiedzać?

Następny

2 komentarze do wpisu „Dwudniowa wycieczka z Sharm el Sheikh do Jerozolimy i Beltejem”

  1. Pingback: Góra Synaj (Mojżesza) - jak ją zwiedzać? - SharmelSheikh.pl - wakacje w Egipcie, All Inclusive, hotele
  2. Pingback: Park Narodowy Ras Muhammad - zwiedzanie i atrakcje, przewodnik - SharmelSheikh.pl - wakacje w Egipcie, All Inclusive, hotele

Dodaj komentarz