Czy w Sharm El Sheikh jest bezpiecznie? Na co zwracać uwagę?

, Tagi , , , , ,

Sharm el Sheikh to miasto, które od wielu lat kusi turystów wyjątkowym klimatem i zapierającymi dech w piersiach widokami. Wybierając się jednak na wakacje do egzotycznych krajów, musimy pamiętać przede wszystkim o swoim bezpieczeństwie. Zanim wyjedziemy, warto byłoby więc dowiedzieć się, czy w Sharm el Sheikh jest w ogóle bezpiecznie. Dzięki lekturze tego artykułu dowiesz się, na jakie zagrożenia musisz uważać wypoczywając w tym egipskim mieście. 

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Sharm el Sheikh – czy to bezpieczne miasto?

Ze względu na to, że Sharm el Sheikh jest jednym z najpopularniejszych miast turystycznych w Egipcie, uchodzi za stosunkowo bezpieczny kurort. Na ogół turyści są traktowani w sposób przyjazny, a mieszkańcy chętnie okazują im sympatię. Można zatem liczyć na wsparcie, jeśli wymaga tego sytuacja. Nie oznacza to jednak, że w Sharm el Sheikh nie występują żadne zagrożenia. Jeśli wybieramy się do tego kraju, musimy liczyć się zarówno z niebezpieczeństwami powiązanymi z aktywnością ludzką, jak i z tymi, które wcale powiązane z nią nie są. Dobra wiadomość jest taka, że jako turyści możemy podjąć działania mające na celu zminimalizowanie potencjalnych zagrożeń, które mogłyby skutecznie odebrać nam radość z wymarzonych, egzotycznych wakacji. 

Uważaj na… wodę w kranie! 

Wielu turystów, zwłaszcza tych przybywających z krajów europejskich, koncentruje swoją uwagę przede wszystkim na potencjalnych zagrożeniach powiązanych z aktywnością człowieka. Jak się jednak okazuje, jednym z największych niebezpieczeństw w Sharm el Sheikh, jak i w całym Egipcie jest picie wody z kranu. Czy można pić wodę w Egipcie? Niestety nie nadaje się ona do bezpośredniego spożycia i w żadnym razie nie wolno o tym zapominać. Niestety, bardzo często znajdują się w niej chorobotwórcze grzyby, bakterie oraz innego rodzaju zanieczyszczenia.

W najlepszym wypadku picie wody z kranu skończy się zatruciem pokarmowym, a w najgorszym zostaniemy zarażeni jakąś groźną chorobą. Wynika to w dużej mierze z faktu, iż wielu mieszkańców Egiptu wciąż nie ma dostępu do kanalizacji. Kraj ten intensywnie pracuje nad tym, aby w przyszłości się to zmieniło, ale ciężko powiedzieć kiedy dokładnie to nastąpi. Póki co, najbezpieczniejszym rozwiązaniem, na jakie możemy się zdecydować przebywając w Sharm el Sheikh jest picie tylko i wyłącznie wody butelkowanej.

Zachowaj szczególne bezpieczeństwo w miejscach publicznych

Zdecydowana większość z nas czuje się w zatłoczonych miejscach nieswojo. W Sharm el Sheikh nie brakuje zaś takich miejsc, bo jest to miasto cieszące się ogromnym zainteresowaniem turystów z całego świata. Szczególną ostrożność powinniśmy zachować na bazarach, zwłaszcza tych wielkich. Łatwo dać się uwieść egzotycznym aromatom, kolorom czy dźwiękom. Niestety, nie zachowując należytej ostrożności, narażamy się na kradzież. W Sharm el Sheikh nie brakuje zaś kieszonkowców, którzy tylko czyhają na nasze roztargnienie i chwilę zapomnienia. Warto zatem zadbać o to, aby nasze pieniądze i karty kredytowe znajdowały się w bezpiecznym miejscu.

Jeżeli wychodzimy z hotelu na spacer po bazarze, nie zabierajmy ze sobą także drogocennych przedmiotów. Bransoletka zdobiona diamentami raczej nie jest nam konieczna podczas kupowania lokalnych wyrobów. Nie musimy także zabierać ze sobą drogiego aparatu fotograficznego. Zdjęcia zawsze możemy zrobić smartfonem, którego także powinniśmy pilnować. Poza tym, będąc w miejscach publicznych, starajmy się unikać naganiaczy. Bardzo często żerują oni bowiem na naiwności turystów, zwłaszcza tych, którzy odwiedzają Sharm el Sheikh po raz pierwszy. Proponują zakup rozmaitych produktów, których cena nie jest adekwatna do jakości. Nie warto dać się naciągnąć, zwłaszcza że czasami jedna osoba namawia na zakupy, a druga zastanawia się w tym czasie nad tym, jak może nas okraść. 

Nie rób zdjęć obiektom wojskowym

Przebywając w Sharm el Sheikh możemy fotografować piękne widoki, intrygującą roślinność czy wiele zabytków. W żadnym razie nie powinniśmy jednak robić zdjęć obiektom wojskowym. Jeżeli wydaje nam się, że mijany budynek ma charakter militarny, powstrzymajmy chęć sfotografowania go. Bezpieczniej nie robić zdjęć także takim obiektom jak stacje kolejowe, mosty czy pojazdy wojskowe. W Sharm el Sheikh możemy spodziewać się widoku spacerujących po ulicach policjantów czy wojskowych. Nietrudno zgadnąć, że im również nie powinniśmy robić zdjęć. W przeciwnym bowiem razie musimy liczyć się nawet z aresztowaniem.

Rozsądnie dobieraj elementy garderoby

Jeżeli zatrzymujemy się w luksusowym hotelu w Sharm el Sheikh, w którym aż roi się od zagranicznych turystów, nie musimy przestrzegać jakiegoś szczególnie rygorystycznego dress codu. Możemy czuć się swobodnie zarówno w stroju kąpielowym, jak i w szortach czy koszuli z krótkim rękawkiem. Jeśli jednak wybieramy się do centrum miasta, poza obręb hotelu, w którym mieszkamy, musimy postarać się o bardziej stonowany strój. Nie oznacza to oczywiście, że mamy włożyć burkę. Niemniej jednak musimy zdawać sobie sprawę z faktu, że mieszkańcy Sharm el Sheikh są głównie muzułmanami. Niezbyt mile widziane będą zatem panie spacerujące w spódniczkach mini czy w wydekoltowanej sukience. To samo dotyczy mężczyzn spacerujących w szortach, na przykład w pobliżu meczetów. 

Sharm el Sheikh a choroby tropikalne

Wiele osób podróżujących do Sharm el Sheikh obawia się różnego rodzaju chorób, zwłaszcza takich, z którymi nie mamy do czynienia w kraju zamieszkania. Jak się okazuje, Egipt nie wymaga od turystów okazania dokumentów potwierdzających szczepienia ochronne. Nie oznacza to jednak, że żadne szczepienia nie są zalecane. Jeśli chcemy zwiększyć prawdopodobieństwo tego, że unikniemy niebezpiecznych chorób, rozważmy poddanie się przynajmniej niektórym z nich. Warto byłoby między innymi zaszczepić się przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby A oraz B. Dobrym pomysłem będzie także zaszczepienie się przeciwko durowi brzusznemu. Do rozważenia jest również szczepienie przeciwko tak zwanej żółtej febrze, określanej także mianem żółtej gorączki. Jeżeli natomiast w trakcie pobytu w Sharm el Sheikh zaobserwujemy u siebie jakiekolwiek objawy nieznanej nam dotąd choroby, jak najszybciej zasięgnijmy pomocy medycznej. 

Wiemy już, że w Sharm el Sheikh jest bezpiecznie. Sprawdź też jak to wygląda w innych częściach kraju, w tekście: na co warto uważać w Egipcie?

Poprzedni

TOP 5 najlepszych parków wodnych w Sharm el Sheikh

Old Market w Sharm el Sheikh – co musisz wiedzieć?

Następny

Dodaj komentarz