Czy w Egipcie jest bezpiecznie? cenne porady

Tagi , , , , , ,

Egipt od wielu lat jest jednym z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych. Gwarantowana pogoda przez cały rok, niskie ceny i duża ilość zabytków przyciągają turystów. Niestety wiele osób obawia się o swoje bezpieczeństwo, ponieważ na przestrzeni lat pojawiły się tam ataki terrorystyczne. Nie przyniosły one Egiptowi dobrego wizerunku. Władze Egiptu wprowadziły nowe środki bezpieczeństwa i zainstalowały dodatkowe urządzenia monitorujące w kurorcie turystycznym. Władze zakupiły nowy sprzęt do skanowania i wykrywania niebezpiecznych obiektów i materiałów. Zwiększyła się również liczba pracowników ochrony i psów tropiących. Należy pamiętać, że Egipt to kraj z niskim wskaźnikiem przestępczości i mieszkańcami bardzo przyjaznymi turystom. Mimo to, podczas pobytu warto przestrzegać kilku zasad, aby odpoczywać bez niepotrzebnego stresu! Czy w Egipcie jest bezpiecznie?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Co musisz zrobić przed wyjazdem do Egiptu?

Pamiętaj, aby przed wyjazdem zarejestrować swoją podróż w systemie Odyseusz, aby polska ambasada w Kairze mogła się z Tobą skontaktować w razie sytuacji kryzysowej. Szczególną ostrożność zaleca się w pobliżu budynków rządowych i miejsc kultu. Należy bezwzględnie unikać dużych imprez i zgromadzeń politycznych. Pamiętaj, aby Twoje ubezpieczenie obejmowało bierny udział w działaniach wojennych. Standardowe ubezpieczenie nie pokryje kosztów w razie wypadku spowodowanego zamieszkami lub atakiem terrorystycznym.

Wybieraj popularne miejsca turystyczne, które są znane ze swojego dobrego bezpieczeństwa, takie jak Hurghada, Sharm el-Sheikh czy Luksor. Te miejsca są dobrze monitorowane i często odwiedzane przez turystów. Jeśli planujesz pobyt w hotelu, sprawdź opinie innych podróżnych na temat bezpieczeństwa i jakości obsługi danego miejsca. Upewnij się, że hotel posiada odpowiednie środki bezpieczeństwa, takie jak ochrona czy systemy monitoringu.

Zwróć uwagę na różnice religijne i kulturowe

Egipt nie ma szczególnie surowych norm moralnych. Pamiętajmy jednak, że jest to kraj muzułmański, który szanuje sposób życia swoich mieszkańców. Oznacza to na przykład zwracanie uwagi na ubrania, które nosimy na ulicy. W związku z tym nie zalecamy – poza obiektami turystycznymi – noszenia krótkich spódniczek, szortów i strojów plażowych. Szorty nie są również odpowiednie dla mężczyzn.

Podczas interakcji z lokalnymi mieszkańcami kobiety powinny nosić odzież zakrywającą ręce i nogi do kolan. Kobieta, której nie towarzyszy mężczyzna, może być zaczepiana. Ze względu na powszechną chęć emigracji należy szczególnie uważać na zachowania mieszkańców kraju, którzy pozornie nie są zainteresowani nawiązywaniem znajomości lub przyjaźni, ale w rzeczywistości często chcą zyskać punkt wyjścia do emigracji do Europy.

Na co powinna uważać kobieta planująca wakacje w Egipcie?

Kobiety na wakacjach w Egipcie mogą w spokoju cieszyć się cudownym słońcem. Nie ma obowiązku zakrywania każdej części ciała na plaży ani na spacerze. Ale kiedy wychodzisz poza ośrodek wakacyjny, dla bezpieczeństwa ubieraj się skromnie. Nie chodzi o to, żeby się całkowicie zawijać, ale na przykład nie noś prześwitujących ubrań, szortów odsłaniających pośladki lub topów z bardzo głębokim dekoltem.

Jazda taksówką, nawet jeśli kobieta jest sama, nie jest niebezpieczna. Warto jednak pamiętać, aby nie zajmować miejsca z przodu. Dla wielu taksówkarzy jest to zachęta do flirtu. Jeśli chcemy uniknąć nieporozumień, lepiej usiąść z tyłu. Decydowanie się na taksówkę zarezerwowaną przez telefon jest zdecydowanie lepszą opcją niż przywoływanie taksówki na ulicy.

Zakupy i kradzieże w Egipcie

Nie dajcie się zwieść, ceny dla turystów w Egipcie są zwykle znacznie wyższe niż dla lokalnych mieszkańców. Musisz jednak liczyć się z tym, że pojawiając się na rynku egipskim, przyciągniesz wielu tzw. naganiaczy. Co więcej, w zakamarkach egipskich bazarów znajdują się tzw. szare strefy, w których można kupić podrabiane produkty zagranicznych marek oraz różne zabronione substancje.

Pośpiech, tłum i chwila nieuwagi wystarczą, by paść ofiarą złodzieja. Dlatego nie noś ze sobą wszystkich dokumentów i pieniędzy, chyba że jest to konieczne. Lepiej wybrać małe fundusze. Dzięki temu nawet jeśli napotkasz kieszonkowców, nie stracisz wiele. Zachowaj szczególną ostrożność z telefonem komórkowym, portfelem i drogim sprzętem fotograficznym. Nie zostawiaj ich ani na chwilę, na przykład w restauracji. Uważaj, jeśli podejdzie do ciebie grupa miejscowych i będzie zagadywać. Często może być to odwróceniem uwagi podczas kradzieży.

Jak wygląda opieka lekarska w Egipcie?

Ubezpieczenie podróżne na wyjazdy do Egiptu jest niezbędne, zwłaszcza że poza UE nie będziemy mogli korzystać z kart EKUZ. Jeśli potrzebujesz pomocy medycznej na miejscu, bez dobrej polisy podróżnej, będziesz musiał za nią zapłacić – i to niemało. MSZ ostrzega na swojej stronie internetowej: „Brak własnych środków jest równoznaczny z brakiem możliwości skorzystania z jakichkolwiek usług medycznych”. Wizyta lekarska kosztuje ok. 40 dolarów, a dzień pobytu w szpitalu od 100 do 300 dolarów. Ceny poszczególnych zabiegów i zabiegów są oczywiście dużo wyższe. Dla bezpieczeństwa sprawdź, gdzie znajdują się szpitale w Sharm el Sheikh w Egipcie!

Nie warto ryzykować, kiedy można łatwo wykupić dobre ubezpieczenie podróżne i mieć nadzieję, że nic nam się nie stanie. Zastanawiając się, jakie ubezpieczenie podróżne najlepiej sprawdzi się w Egipcie, zwróćmy uwagę na kwotę na pokrycie kosztów leczenia. Kwota, którą płaci za nas firma ubezpieczeniowa, zależy od kwoty wybranej przy zakupie polisy, dlatego zawsze warto wybrać wyższą sumę ochrony. W ramach ubezpieczenia kosztów leczenia możemy liczyć na zorganizowanie i pokrycie kosztów wizyt lekarskich, niezbędnych hospitalizacji związanych z nieszczęśliwymi wypadkami lub nagłymi zachorowaniami, transportów do szpitali oraz, w przypadku wskazań medycznych, transportu medycznego do Polski.

Poprzedni

Plaża El Fanar w Sharm El Sheikh – jak dojechać, atrakcje

Plaża Shark’s Bay Beach w Sharm El Sheikh, jak dojechać, atrakcje

Następny

Dodaj komentarz